Duní děla a vybuchují petardy. Rybáři bojují s kormorány o vánoční kapry

Martin Biben
12. 4. 2016 22:40
Českým rybářům způsobují chránění kormoráni milionové škody. Žerou jim ryby ve velkém. Rybáři je plaší děly a petardami. Nejvíce kormoráni napadají takzvanou násadu, malé kapry dlouhé patnáct až dvacet centimetrů, o váze dvacet až třicet dekagramů. Právě z nich mají být v zimě vánoční kapři o váze až jeden a půl kila.
Kormoráni na písníku Oplatil na Pardubicku
Kormoráni na písníku Oplatil na Pardubicku | Foto: Martin Biben

Praha - Tahle válka je neúprosná jako kterákoli jiná. Bojištěm jsou přitom malebné české rybníky, nepřáteli pak rybáři a táhnoucí hejna kormoránů. Pálí se z plynových děl, vybuchují petardy, někde dokonce do chráněných ptáků povolaní myslivci střílejí ostrými.

Na rybníku Skříň u obce Neratov na Pardubicku je ale brzy ráno ticho jak v hlubokém lese. Přeruší ho jen zvuk křídel páru divokých hus, které přelétávají těsně nad šedomodrou hladinou. Tenhle pohled se nezměnil po staletí.

Nenápadný hospodářský domek na hrázi, ze kterého vykukuje cosi jako hlaveň děla, však ukazuje, že idyla je jen zdánlivá. „Až minulý týden jsme plynové dělo ovládané časovačem museli kvůli stížnostem lidí vypnout. Naštěstí už kormoráni kvůli nečekanému vedru začali odlétat. Do té doby od šesti od rána do pozdního odpoledne každých dvacet minut vypálilo salvu dvou ran,“ říká jednatel Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč Adolf Vondrka.

Nejen kvůli plynovým dělům to tu v době tažení kormoránů, kteří se nyní vracejí na sever, vypadá jako na bojišti. „Každé ráno kolem šesté chodíme na rybníky, kde děla nemáme, a při příletu hejna kormoránů odpalujeme petardy. To je také účinné, oni se leknou a odletí,“ řekne Vondrka a ukáže ve svém voze zásobu petard velikosti většího monočlánku.

Rybářům se nelze divit. Kormoráni, kteří ještě před třemi lety byli (například spolu s medvědy) zvláště chráněnými živočichy, jim žerou a zabíjejí kapry ve velkém. Navíc od roku 2013 už jsou jen chránění, takže za škody, které způsobí, stát neplatí žádnou náhradu. „Každý rok nás to stojí milion až dva a je to stále horší. Hejna se zvětšují, útočí jich více, dokládají to studie třeba z Polska a dalších severských států, kde mají trvalá hnízdiště,“ říká Vondrka.

Jednatel Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč Adolf Vondrka a plynové dělo, které plaší kormorány.
Jednatel Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč Adolf Vondrka a plynové dělo, které plaší kormorány. | Foto: Martin Biben

Nejvíce kormoráni napadají takzvanou násadu, malé kapry dlouhé patnáct až dvacet centimetrů, o váze dvacet až třicet dekagramů. Právě z nich mají být v zimě vánoční až jedenapůlkiloví kapři. „Právě teď bojujeme o to, jaké kapry nabídneme na Vánoce,“ říká rybář.

Když táhli dříve, byly rybníky ještě zamrzlé

V Česku kormoráni budují přechodná hnízdiště při svém tažení na jaře zpět na sever a na podzim naopak na jih. Na Pardubicku ho mají na ostrově na písníku Oplatil, kde vypadají stromy jako v zimě. Jsou celé bílé, jako poprášené sněhem. Ve skutečnosti jsou ale pokálené a spálené ptačím trusem. Známé místo, kde kormoráni přebývají, je i u Poděbrad, v blízkosti lanového dálničního mostu.

Tisíce ptáků na odpočinku před dalším putováním se samozřejmě potřebují živit a rybníky jsou pro ně nejsnadnějším lovištěm. Pomáhá jim i sucho, které významně snížilo hladinu rybníků, a stále teplejší zimy. „Když dříve táhli, byly rybníky ještě zamrzlé, takže museli na řeky. To už ale teď zřejmě nepřipadá v úvahu,“ míní Vondrka. Dravci navíc kvůli teplu každý rok přilétají dříve.

Východočeští rybáři by nejraději na kormorány povolali myslivce. Tak jako jejich kolegové na jihu Čech a Moravy, kde mají výjimku od ministerstva životního prostředí. “Je to nejefektivnější, oni jsou přemnožení, a když jich třeba deset procent ubude, víc úřady stejně nepovolí, vůbec jim to neuškodí. Navíc je to nejlépe odradí,“ říká Vondrka.

Opatření obecné povahy, jak se povolení nazývá, se podle Vlastimila Peřiny z pardubické pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny chystá i pro další rybníkářské oblasti v Česku. „Negativní vliv kormoránů je jasný, rybáři mají skutečně významné škody, takže se při splnění určitých podmínek dá s kroky, které oni činí, souhlasit. Opatření obecné povahy, které by jim povolilo i odstřel ptáků, je proto na spadnutí i pro východní Čechy,“ uvedl.

Rybáři proti kormoránům bojují i petardami.
Rybáři proti kormoránům bojují i petardami. | Foto: Martin Biben

Jediným účinným opatřením by byla redukce hnízdišť kormoránů

Střílet a odpalovat petardy ale podle něho není možné všude. „Jednak to vadí části místních lidí, z Bohdanče jsme měli několik stížností. Navíc nemůže se to týkat chráněných oblastí, jako je třeba Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník, a rybníků, u nichž žijí zvláště chránění živočichové jako třeba orel mořský,“ dodal Peřina.

Přísnější metr tak časem čeká i na plašení ptáků děly a petardami, se kterým kvůli špačkům začali zemědělci na jižní Moravě. “Zatím je to nová věc, ale asi brzy nastane nějaká její regulace,“ řekl.

Podle vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství pardubického krajského úřadu Josefa Hejduka nyní žádný legální ani nelegální způsob, jak účinně zabránit škodám působeným kormorány, neexistuje. „Odstřel a plašení vždy vede k tomu, že se kormoráni přesouvají na jiný rybník či tok, tedy k sousedovi, kde způsobují opět škody. Jediným skutečně účinným opatřením by byla redukce na hnízdištích na pobřeží Baltu či Severního moře,“ míní Hejduk.

Kdybych chtěl se synem koupit kapra, nechtěl bych se pohybovat v zakrváceném prostoru a dívat se na polochcíplý ryby. Kontrola kaprů v kádích má být pečlivější, říká rybář a cestovatel Jakub Vágner. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Průzkum: Kdyby teď byly v Brazílii volby, krajně pravicový prezident Bolsonaro by přišel o moc

Pokud by se v Brazílii konaly prezidentské volby právě teď, bývalý levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva by v nich hladce porazil současného krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Vyplývá to z průzkumu voličských preferencí společnosti Datafolha, o kterém psala agentura Reuters. Prezidentské volby se v Brazílii budou konat příští rok, těch posledních se Lula nemohl zúčastnit, protože byl ve vězení.

Podle průzkumu by v rozhodujícím druhém kole Lula získal 55 procent hlasů, Bolsonara by volilo 32 procent lidí. V prvním kole by měl Lula 41 procent, Bolsonaro 23 procent a žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů, ukázal průzkum.

Zdroj: ČTK
Další zprávy