Konečný účet po kormoránech: 300 milionů za tuny ryb

Pavel Baroch
1. 4. 2013 14:30
Postrach rybářů zmizel ze seznamu zvláště chráněných druhů, náhrady už nebudou
Foto: Václav Hlaváč, AOPK

Praha - Kormorán, postrach českých rybářů, který odlovil a zranil od roku 2001 ryby v hodnotě bezmála 300 milionů korun, není od dubna na seznamu zvláště chráněných živočichů.

O přeřazení do jiné kategorie rozhodlo na konci roku ministerstvo životního prostředí.

Pro chovatele ryb to znamená, že přestanou od státu dostávat ročně desítky milionů korun za škody, které hejna kormoránů způsobí v rybnících, ale i řekách.

"Považujeme to za nepromyšlený krok, který nic nevyřeší," okomentoval Chalupovo rozhodnutí Zdeněk Vermouzek, ředitel renomované České společnosti ornitologické.

Kormoráni totiž budou škody způsobovat dál, jen je stát nebude proplácet. Teoreticky sice chovatelé ryb budou moct žádat o odškodnění myslivce, respektive uživatele honitby (jako třeba za škody v polích způsobené divočáky), ale to zatím úřady nedořešily. 

Škody od kormoránů

 • 2001: 1,8 mil.
 • 2002: 3,4 mil.
 • 2003: 9,3 mil.
 • 2004: 16 mil.
 • 2005: 21,3 mil.
 • 2006: 23,6 mil.
 • 2007: 26,5 mil.
 • 2008: 36 mil.
 • 2009: 38,3 mil.
 • 2010: 40,1 mil.
 • 2011: 40,7 mil.
 • 2012: 37,1 mil.

(Zdroj: MŽP, MF)

Chránit kormorána už není třeba

Chalupa zdůvodnil svůj krok tím, že početní stavy kormorána v Evropě jsou vysoké, takže současná ochrana je nadbytečná. Evropská legislativa navíc zvýšenou ochranu kormorána nevyžaduje.

Kormorán ovšem nepřestane být zcela chráněn, dostane se na úroveň ostatního, bežného ptactva. "Ale nebude už na seznamu těch nejvíce ohrožených druhů, u kterých hrozí vyhynutí," konstatoval Chalupa.

Zařazení kormorána velkého mezi zvláště chráněné druhy živočichů odráželo podle ministerstva životního prostředí situaci na přelomu 80. a 90. let, kdy se na našem území vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár.

Fatální škody v rybnících

V současnosti hnízdí v Česku asi 300 párů, při jarním a podzimním tahu se však počty výrazně rozrostou a dalších osm až deset tisíc ptáků z jiných částí kontinentu tady zimuje.

"To už je číslo, které má fatální vliv nejenom na stav ryb a populace v našich řekách i rybnících, ale také na stromy, které jsou i kvůli trusu ničeny, poškozovány. Klasickým příkladem v této věci je problém, který dnes řešíme třeba v Lednicko-valtickém areálu," řekl ministr Chalupa.

Škodám, které tento velký pták způsobí, by se podle ministerstva životního prostředí mělo předcházet lovem a plašením. 

Foto: Wikipedie

Odstřel není řešením

Podle ornitologa Zdeňka Vermouzka to ale nepomůže. "Jen to povede k tomu, že se kormorán poletí nažrat k sousedovi," řekl Aktuálně.cz Vermouzek, podle něhož teď naopak mohou ještě vzniknout zmatky při povolování odstřelu.

Vermouzek předpokládá, že i nadále bude v Česku zimovat až 13 tisíc ptáků, na čemž nic nezmění ani to, že se jich ročně odstřelí na čtyři tisíce.

Ornitologická společnost připomněla sedmiletý výzkum neregulovaného intenzivního lovu v Bavorsku, kde ročně odstřelili okolo šesti tisíc zimujících kormoránů. Vliv na početnost ptactva byl prakticky nulový. Kormoráni se pouze rozdělili do menších skupin.

Problémem při lovu je také to, že nažraný kormorán při takovém vyrušení okamžitě potravu vyvrhne, aby se mu lépe odletělo na jiné místo, kde znovu požírá jiné ryby.

Nezvýší kormorán cenu ryb?

Ornitolog Kamil Čihák z České společnosti ornitologické uvedl, že české řeky jsou zejména kvůli protipovodňovým opatřením v tak nevhodném stavu, že se ryby nemají před kormorány kam ukrýt.

Ochrana v rybnících je podle Čiháka takřka nemožná. Musí se tedy především snížit jejich počty na severu Evropy, odkud do Česka přilétají. V Dánsku se už o to pokoušejí. 

Rozpačitý z vyškrtnutí kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů je i Zdeněk Eisert z Rybářství Třeboň. "Škody budou pořád," řekl Aktuálně.cz.

Jak bude společnost pro kormoránům postupovat od jara, zatím Eisert neuvedl. Nezdraží například kvůli tomu chované ryby? "Na cenu budeme šahat až jako poslední možnost," odpověděl Eisert.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy