Rybáři chtějí zastavit stavbu cyklostezky, hynou ryby

ČTK ČTK
11. 5. 2012 10:01
Stavbaři podle nich nezákonně bagrují i v korytu řeky, hynou chráněné druhy ryb a živočichů
Cílem projektu je vybudování bezpečné stezky podél Jizery, kterou zvládne i méně zdatný cyklista. Ilustrační foto.
Cílem projektu je vybudování bezpečné stezky podél Jizery, kterou zvládne i méně zdatný cyklista. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Malá Skála (Jablonecko) - Rybáři chtějí zastavit stavbu cyklostezky Greenway Jizera na Maloskalsku.

Stavbaři podle nich nezákonně bagrují i v korytu řeky a kvůli tomu hynou chráněné druhy ryb a živočichů. Rybáři si stěžují, že nebyli o stavbě předem informováni, škodám se podle nich dalo předejít.

Rybářský svaz proto už 18. dubna podal České inspekci životního prostředí (ČIŽP) podnět k šetření, ve kterém upozorňuje na poškozování biotopu. Ta případ šetří, závěry ale zatím nejsou a u Jizery se staví dál.

Informuje o tom liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Práce na první etapě cyklostezky Greenway Jizera z Líšného do Dolánek u Turnova začaly v prvních dubnových dnech. Zhruba desetikilometrový úsek přijde na 33,4 milionu korun.

"Některé úseky mají být hotové ještě letos, celá trasa by měla být dokončena před začátkem letní turistické sezony 2013," řekl již dříve Jiří Lukeš, ředitel Sdružení Český ráj, které je investorem.

Cílem projektu je vybudování bezpečné stezky podél Jizery, kterou zvládne i méně zdatný cyklista. Sloužit bude stezka i místním.

Žije tam chráněná mihule, střevle a vranka

Podle rybářů ale už od poloviny dubna stavbaři nezákonně bagrují v korytě řeky. Na Maloskalsku v Jizeře přitom žijí státem zvláště chráněné ryby a živočichové jako mihule, střevle či vranka.

Rybářům nejvíc vadí přejíždění koryta řeky technikou a používání kamene ze dna Jizery na vlastní stavbu. Dochází tím k ničení tůní a poškozování a úhynu ryb a živočichů.

Tomu se přitom dalo podle rybářů částečně předejít jejich včasným přesunem. O zásazích do koryta ale nikdo dopředu neinformoval.

"Každý zásah do koryta či do břehů řeky je citlivý a investor musí požádat o výjimku," potvrdil deníku závěry rybářů vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek.

Žádali okamžité opatření, inspekce případ stále šetří

I když místo nepatří do CHKO, povinnost chránit živočichy tam platí. "Určitě jde i o zásah do života pstruha potočního a lipana. A nejde jen o ryby, v březích mívají hnízda ptáci jako ledňáček nebo skorec," dodal Mocek.

Podle rybářů zhotovitel stavby výjimku ke vstupu do řeky nemá, proto se obrátili na inspekci životního prostředí s žádostí o okamžité opatření, které zamezí další degradaci prostředí. Inspekce ale případ stále šetří.

"Vše tam pokračuje jako dosud. Naši pracovníci se tento týden vydali na místo, sešli se tam s pracovníky městského úřadu v Turnově a nyní studují potřebné dokumenty," řekla MfD vedoucí Oddělení ochrany přírody ČIŽP v Liberci Iveta Krušková.

Kdy inspekce rozhodne, nikdo neví. Věc prošetřuje i turnovský odbor životního prostředí, ani tam rozhodnutí ještě nepadlo.

 

Právě se děje

Další zprávy