Drama: Labutě si chtěly odpočinout, zamrzly v jezeře

ČTK ČTK
26. 11. 2013 9:11
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu.
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu (ilustrační foto).
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Moskva - Chválu v ruských médiích sklízejí záchranáři v Baškortostánu na jižním Uralu, kteří z doslova ledové pasti vysvobodili hejno bílých labutí. Ty během nočního spánku překvapil mráz, který je uvěznil na hladině jezera.

"Ptáci, letící přes Baškortostán při cestě ze severských krajů do zimovišť v jižních končinách, si zjevně na jezeře udělali přestávku na oddych, ale překvapil je noční mráz, který spoutal hladinu.

Labutě zajaté v ledu byly odsouzeny k smrti hladem, anebo by se staly snadnou kořistí lesních dravců," řekl agentuře Interfax náčelník záchranářů z města Djurtjuli Vadim Imamutdinov.

Na problém s labutěmi, zamrzlými ve vodní nádrži u vsi Verchnějerkejevo, nejprve upozornili rybáři. Záchranáři nedůvěřovali tenkému ledu a k hejnu se přes zamrzlou hladinou probíjeli na loďkách, než mohli opatrně jednotlivé ptáky osvobodit.

Některé z dvanácti labutí odletěly ještě s kousky ledu na perutích.

Záhadou prý zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu. Nicméně během noci teplota klesla až k 11 stupňům pod nulou.

Náčelník ochrany přírody v Baškortské autonomní republice Gleb Jegorov odhadl, že osvobozené labutě nebyly místní, ty totiž už do zimovišť odletěly. Ale teď ještě přelétají "tranzitem" labutě ze severnějších končin.

"Zvláštnost labutí spočívá v tom, že do teplejších krajů odlétají jako poslední. Na jih táhnou dokonce i v prosinci," poznamenal.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy