Drama: Labutě si chtěly odpočinout, zamrzly v jezeře

ČTK ČTK
26. 11. 2013 9:11
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu.
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu (ilustrační foto).
Záhadou zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Moskva - Chválu v ruských médiích sklízejí záchranáři v Baškortostánu na jižním Uralu, kteří z doslova ledové pasti vysvobodili hejno bílých labutí. Ty během nočního spánku překvapil mráz, který je uvěznil na hladině jezera.

"Ptáci, letící přes Baškortostán při cestě ze severských krajů do zimovišť v jižních končinách, si zjevně na jezeře udělali přestávku na oddych, ale překvapil je noční mráz, který spoutal hladinu.

Labutě zajaté v ledu byly odsouzeny k smrti hladem, anebo by se staly snadnou kořistí lesních dravců," řekl agentuře Interfax náčelník záchranářů z města Djurtjuli Vadim Imamutdinov.

Na problém s labutěmi, zamrzlými ve vodní nádrži u vsi Verchnějerkejevo, nejprve upozornili rybáři. Záchranáři nedůvěřovali tenkému ledu a k hejnu se přes zamrzlou hladinou probíjeli na loďkách, než mohli opatrně jednotlivé ptáky osvobodit.

Některé z dvanácti labutí odletěly ještě s kousky ledu na perutích.

Záhadou prý zůstává, jak mohli ptáci prospat okamžik, kdy přimrzali k ledu. Nicméně během noci teplota klesla až k 11 stupňům pod nulou.

Náčelník ochrany přírody v Baškortské autonomní republice Gleb Jegorov odhadl, že osvobozené labutě nebyly místní, ty totiž už do zimovišť odletěly. Ale teď ještě přelétají "tranzitem" labutě ze severnějších končin.

"Zvláštnost labutí spočívá v tom, že do teplejších krajů odlétají jako poslední. Na jih táhnou dokonce i v prosinci," poznamenal.

 

Právě se děje

Další zprávy