Česko žádá po Rusku náhradu škod za výbuchy ve Vrběticích, velvyslanec dostal nótu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2021 18:52
Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předal ruskému velvyslanci v Česku Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu. V ní Česko uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a požaduje plnou náhradu způsobených škod. Žádost přirovnala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová k vyděračství.
Výbuchy ve Vrběticích způsobily škody přes jednu miliardu korun.
Výbuchy ve Vrběticích způsobily škody přes jednu miliardu korun. | Foto: Policie ČR

"Náměstek Smolek předal ruskému velvyslanci diplomatickou nótu uplatňující mezinárodněprávní odpovědnost Ruské federace za její zapojení do explozí muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, požadující plnou náhradu škod způsobených tímto mezinárodně protiprávním činem a vyzývající ruskou stranu k jednání v této záležitosti," uvedlo ministerstvo.

Skupina poslanců v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) před několika dny předložila do sněmovny návrh zákona o jednorázovém odškodnění kraje, obcí a obyvatel za omezení po výbuchu. Dohromady by mezi ně stát rozdělil podle předlohy až 700 milionů korun. Odškodnění by se týkalo Zlínského kraje, obcí Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Vlachovice a města Slavičín. Předkladatelé ze sedmi koaličních i opozičních klubů chtějí, aby dolní komora schválila návrh zákona zrychleně už v prvním čtení. Nejprve jej ale musí posoudit kabinet.

Smolek zároveň velvyslanci sdělil, že zařazení České republiky na seznam "nikoli přátelských" států představuje porušení mezinárodního práva. Konkrétně jde o Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích a smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci. Nařízení by podle české diplomacie mělo být zrušeno.

Českou žádost adresovanou Moskvě přirovnala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová k vyděračství. V příspěvku na sociální síti Telegram uvedla, že čeští představitelé každým svým oznámením a každým krokem jen potvrzují, že Moskva Česko oprávněně označila za zemi, která není vůči Rusku přátelská.

"Obvykle jsou ti, kdo se chovají podobným způsobem a bez soudu a důkazů, ale za pomoci výhrůžek a urážek požadují peníze, nazýváni vyděrači," napsala Zacharovová.

Diplomatickou roztržku s Ruskem vyvolalo zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců ambasády v ruské metropoli.

Poté Česko rozhodlo o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd mělo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Rusko také v polovině května zařadilo Česko a USA jako jediné na nově vytvořený seznam zemí, které nejsou přátelské. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) minulý týden řekl, že stažení Česka ze seznamu by byl jeden z důležitých předpokladů k obnovení seriózního politického dialogu.

 

Právě se děje

Další zprávy