Praha – Smogová situace stále trvá v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu situace ještě potrvá.
Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se opět začínají zhoršovat. Podle aktuálních hodinových koncentrací byla ve středu ráno situace na téměř všech měřicích stanicích hodnocena jako špatná. Smogová situace dál platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.
"Rozptylové podmínky budou během dne mírně nepříznivé. Průměrné 24h koncentrace suspendovaných částic PM10 budou i nadále překračovat hodnotu stanoveného imisního limitu – 50 mikrogramů na metr krychlový, místy i dvojnásobně," uvedli meteorologové z ČHMÚ. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl a doprava, ale také topení v domácnostech nebo škodliviny ze sousedního Polska.
V Ústeckém kraji platí už šestý den smogová situace. Nejhorší je stále stav ovzduší v Lomu na Mostecku, špatná situace je také na Chomutovsku. Meteorologové očekávají, že nejméně do čtvrtka se stav ovzduší na severu Čech výrazně nezlepší.
V Olomouckém kraji problémy přetrvávají, koncentrace polétavého prachu v ovzduší už ale není tak vysoká jako v předešlých dnech. Množství smogu se dál snížilo v Olomouci a Prostějově. V Přerově se jeho koncentrace nezměnila a v nedalekém Bělotíně mírně vzrostla. Na žádné ze stanic už není dvojnásobně překročena povolená hodnota.
Meteorologové dvě hodiny po poledni zrušili smogovou situaci v Plzeňském kraji, která tam platila kvůli překročeným limitům polétavému prachu od pátku. Necelé dva dny platila v regionu i regulace, která znamená omezení pro některé průmyslové podniky či prašné provozy.
Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji ubylo. Jeho denní koncentrace překračují k dnešnímu poledni limit 50 mikrogramů na metr krychlový nejvýše jen asi o 20 mikrogramů. V kraji nicméně nadále trvá smogová situace, kterou Český hydrometeorologický ústav vyhlásil v úterý ráno kvůli dvojnásobně překročenému limitu.
Během smogové situace meteorologové doporučují lidem, aby se při pobytu venku zdrželi zvýšené fyzické zátěže spojené s vyšší frekvencí dýchání. Doporučení platí hlavně pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a také malé děti. "Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu. Emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého," připomněli meteorologové.