Smogová situace už platí jen v pěti krajích. V Plzeňském zůstává regulace

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:33
V pěti krajích platí smogová situace, a v Plzeňském kraji byla vyhlášena dokonce regulace. V Praze meteorologové regulaci zrušili v pondělí večer. Při zvýšených koncentracích prachu v ovzduší meteorologové doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – V Plzeňském kraji vyhlásili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu kvůli stavu ovzduší regulaci. V Ústeckém, Středočeském, Zlínském, Olomouckém, části Moravskoslezského kraje a v Praze platí smogová situace.

Smogová situace se vyhlašuje, když koncentrace prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nečeká pokles. Minulý týden ČHMÚ vyhlásil postupně od čtvrtka smogovou situaci v deseti krajích a Praze. Od neděle ale zase smogu ubývá.

V Plzeňském kraji platí už druhý den stupeň regulace, při níž by některé průmyslové podniky měly omezit provoz. Podle meteorologů je však většina exhalací způsobena automobily a z lokálních topenišť. Smogová situace, která platí od pátku, zůstane v regionu zřejmě celý týden.

Meteorologové ve Zlínském kraji v úterý ráno opět vyhlásili smogovou situaci kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. Smogová situace je za leden v regionu vyhlášena již potřetí. Naposledy to bylo minulý pátek, odvolána byla v pondělí nad ránem.

Koncentrace polétavého prachu v Olomouckém kraji se ráno mírně snížily, smogová situace i regulace však nadále trvá. Výrazné zlepšení rozptylových podmínek meteorologové zatím neočekávají.

Signál regulace vyhlášený v sobotu ve Středočeském kraji kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu byl v úterý ráno odvolán. Při regulaci by firmy měly dodržovat ekologická opatření a částečně omezovat výrobu. V regionu dále platí kvůli znečištění vzduchu smogová situace, která byla vyhlášena již ve čtvrtek.

V Moravskoslezském kraji trvají zhoršené rozptylové podmínky. Podle aktuálních hodinových koncentrací je na několika místech situace špatná. Vyhlášená smogová situace tak stále zůstává v platnosti pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Meteorologové dopoledne odvolali smogovou situaci pro Jihočeský kraj. Není vyloučeno, že se však vyšší koncentrace prachu v následujících dnech opět vrátí. Smogová situace platila pro Jihočeský kraj od víkendu.

V Pardubickém kraji skončila ráno smogová situace. Nad limitem se hodnoty pohybovaly od čtvrtka. Počasí se podle meteorologů bude nadále zlepšovat.

Meteorologové v Královéhradeckém kraji v úterý ráno odvolali smogovou situaci, která kvůli zvýšeným koncentracím polétavého prachu v ovzduší platila od čtvrtka 19. ledna. Nejhorší stav ovzduší byl od pátku do neděle, kdy meteorologové vyhlásili signál regulace.

V Praze meteorologové regulaci zrušili v pondělí večer. Přesto dál platí smogová situace. Pražští radní budou v úterý jednat o hromadné dopravě v době smogu zdarma.

Při zvýšených koncentracích prachu v ovzduší meteorologové doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti.

 

Právě se děje

Další zprávy