Rozpočet podpoříme, když zohlední policii, hasiče a ministerstvo práce, slibuje ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2019 17:35
Vládní sociální demokraté podpoří rozpočet na příští rok, když zohlední potřeby policie, hasičů a ministerstva práce a sociálních věcí, které požaduje nad navržený rámec 11 miliard korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček bude vyjednávat o penězích na techniku pro hasiče a policii, celkové požadavky neupřesnil. Oba resorty jsou podle něj podfinancované.
ČSSD má pro podporu rozpočtu několik podmínek.
ČSSD má pro podporu rozpočtu několik podmínek. | Foto: Radek Bartoníček

"Jsme v situaci, kdy hasičský sbor je z hlediska prostředků na provoz na 60 procentech toho, co měl v roce 2010. Už je to opravdu kritická situace, o tom budeme s paní ministryní (financí Alenou Schillerovou) jednat," uvedl Hamáček.

Poznamenal, že policie nemá peníze na modernizaci vozového parku ani služeben. "Pokud máme zajistit bezpečnost, není možné, aby policisté jezdili v autech, která mají ujeto 400 tisíc kilometrů, a výšková technika u hasičů je několik desítek let stará," uvedl.

Jednání o nárocích ministerstev nad návrh rozpočtu podle Hamáčka úřady vedené sociálními demokraty dosud nevedly, protože ministryně financí i její náměstek měli dovolenou. V srpnu by se tak měla podle Hamáčka rozjet odborná diskuse. Po vládních prázdninách počítá s politickými jednáními. 

Ministři ČSSD pro návrh rámce státního rozpočtu nehlasovali, do konce září je ale podle Hamáčka na jeho úpravu času dost. Podrobnosti o svých požadavcích ČSSD zveřejní ve středu.

Pemiér Andrej Babiš (ANO)  řekl, že sociální demokracie si úplně neuvědomuje, že je nutné také šetřit. Uvedl, že vláda výrazně zvyšuje důchody, platy nebo rodičovský příspěvek.

"Všude se navyšuje, ale ministři musí myslet také na to, že by měli snížit své provozní náklady. To zatím sociální demokracie ne dobře vnímá," poznamenal předseda vlády. Pokud by se koaliční partneři na rozpočtu neshodli, byl by to podle Babiše zásadní problém, protože rozpočet je nejdůležitější zákon.

Ministerstvo financí k postoji ČSSD uvedlo, že jednání jsou na počátku. "Z dlouhodobých zkušeností víme, že jednání vedená přes média nejsou o nic více úspěšná než ta, která jsou založena na seriózní odborné diskusi v rámci dohodnutých rozpočtových mantinelů," sdělil mluvčí resortu Michal Žurovec.

Maláčová chce navíc 11 miliard

Ministryně práce řekla, že 11 miliard korun, které požaduje, se zatím nenašlo. "My teď řešíme peníze na sociální služby, tam je méně peněz než na letošek, jsou zrušeny všechny dotace pro obce, příští rok má ministerstvo přejít na nové moderní IT systémy," vypočítala Jana Maláčová, proč považuje návrh pro svůj úřad za "likvidační".

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), který ve středu ve svém úřadu končí, bez dalších podrobností řekl, že návrh rozpočtu podepíše ještě před svým odchodem.

Schillerová počátkem července uvedla, že s ohledem na hospodářský vývoj není velký prostor pro snížení deficitu státního rozpočtu na příští rok ani na splnění dodatečných požadavků ministrů. Navrhovaný schodek činí 40 miliard korun.

S úpravami návrhu rozpočtu chce počkat na zpřesněnou makroekonomickou prognózu, kterou by měla dostat na konci července. "Já budu velmi ráda, když bude stejná jako dubnová," podotkla ministryně. V dubnu ministerstvo předpokládalo, že by měl příští rok hrubý domácí produkt růst o 2,4 procenta.

Video: Líp než Babiš by hospodařili i komunisti, návrh rozpočtu je jen cár papíru, říká Pikora

V Česku je líp, ale Babiš se veze na vlně, která tu vznikala 10 až 15 let. Jako selhání se ukazuje EET, nezvyšuje příjmy rozpočtu tolik, jak se čekalo | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy