Miliarda korun na sociální služby dorazila do krajů. Potřebujeme ještě jednu, reagují

ČTK ČTK
26. 7. 2019 12:42
Kraje v pátek dostaly nebo nejpozději v pondělí dostanou slibovanou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb. Jak budou peníze mezi jednotlivé sociální služby rozděleny, je plně v kompetenci krajů. Některé už avizovaly, že svolají mimořádná zastupitelstva během prázdnin, jiné rozhodnou o přerozdělení peněz během podzimu. Zástupci krajů a poskytovatelé péče si nicméně stěžují na to, že jim chybí ještě miliarda.
Foto: Ludvík Hradilek

"Kdy kraje mimořádná kola dotačního řízení vyhlásí, je plně v gesci hejtmanů," uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Peníze dostanou od ministerstva i sociální služby s nadregionální a celostátní sociální působností. Oproti původnímu plánu obdrží 90 milionů do konce července. Ze státního rozpočtu tak na sociální služby šlo podle ministerstva 16,78 miliardy korun.

Zástupci krajů a poskytovatelé péče si nicméně stěžují na to, že jim chybí ještě miliarda, a žádají o její doplacení. Sněmovní sociální výbor ministryni před počátkem června žádal, aby o požadované sumě znovu vyjednávala s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ve vládě.

Ministerstvo trvá na tom, že chybějící peníze mohou kraje získat z evropských fondů. Vyčlenilo kvůli tom 1,5 miliardy korun z programu zaměstnanosti. "Peníze na individuální projekty je možné čerpat už nyní. Ministryně Maláčová slíbila maximální součinnost ze strany resortu i zkrácení lhůt při podávání těchto žádostí tak, aby došlo k co nejrychlejšímu čerpání ještě v roce 2019. Žádost podalo zatím sedm krajů," informoval v pátek úřad.

Ministerstvo dodalo, že schválená miliarda krajům dorazí dřív, než se počítalo. Podle dřívějších informací měla hejtmanství peníze dostat kolem poloviny srpna. Suma se regionům přerozdělí podle stejného klíče jako běžné dotace, tedy podle takzvaného směrného čísla.

Bez rychlé pomoci se bude propouštět

Podle vyjádření prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiřího Horeckého a zástupců krajů z minulého týdne dodatečná jedna miliarda kolaps péče o seniory, postižené a další potřebné ale jen odsouvá ze září na listopad. Situaci označil za vážnou i sněmovní sociální výbor. Bez rychlé reakce vlády se podle něj řada organizací dostane do potíží a bude muset propouštět a omezovat služby.

Poskytovatelé požadovali pro letošek na sociální služby 20,38 miliardy korun. Rozpočet nepočítá s výraznějším zvýšením platů a zvláštních příplatků, které vláda schválila až před koncem loňského roku. Maláčová je přesvědčena o tom, že požadavky krajů na dofinancování splnila.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy