Miliarda korun na sociální služby dorazila do krajů. Potřebujeme ještě jednu, reagují

ČTK ČTK
26. 7. 2019 12:42
Kraje v pátek dostaly nebo nejpozději v pondělí dostanou slibovanou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb. Jak budou peníze mezi jednotlivé sociální služby rozděleny, je plně v kompetenci krajů. Některé už avizovaly, že svolají mimořádná zastupitelstva během prázdnin, jiné rozhodnou o přerozdělení peněz během podzimu. Zástupci krajů a poskytovatelé péče si nicméně stěžují na to, že jim chybí ještě miliarda.
Foto: Ludvík Hradilek

"Kdy kraje mimořádná kola dotačního řízení vyhlásí, je plně v gesci hejtmanů," uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Peníze dostanou od ministerstva i sociální služby s nadregionální a celostátní sociální působností. Oproti původnímu plánu obdrží 90 milionů do konce července. Ze státního rozpočtu tak na sociální služby šlo podle ministerstva 16,78 miliardy korun.

Zástupci krajů a poskytovatelé péče si nicméně stěžují na to, že jim chybí ještě miliarda, a žádají o její doplacení. Sněmovní sociální výbor ministryni před počátkem června žádal, aby o požadované sumě znovu vyjednávala s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a ve vládě.

Ministerstvo trvá na tom, že chybějící peníze mohou kraje získat z evropských fondů. Vyčlenilo kvůli tom 1,5 miliardy korun z programu zaměstnanosti. "Peníze na individuální projekty je možné čerpat už nyní. Ministryně Maláčová slíbila maximální součinnost ze strany resortu i zkrácení lhůt při podávání těchto žádostí tak, aby došlo k co nejrychlejšímu čerpání ještě v roce 2019. Žádost podalo zatím sedm krajů," informoval v pátek úřad.

Ministerstvo dodalo, že schválená miliarda krajům dorazí dřív, než se počítalo. Podle dřívějších informací měla hejtmanství peníze dostat kolem poloviny srpna. Suma se regionům přerozdělí podle stejného klíče jako běžné dotace, tedy podle takzvaného směrného čísla.

Bez rychlé pomoci se bude propouštět

Podle vyjádření prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiřího Horeckého a zástupců krajů z minulého týdne dodatečná jedna miliarda kolaps péče o seniory, postižené a další potřebné ale jen odsouvá ze září na listopad. Situaci označil za vážnou i sněmovní sociální výbor. Bez rychlé reakce vlády se podle něj řada organizací dostane do potíží a bude muset propouštět a omezovat služby.

Poskytovatelé požadovali pro letošek na sociální služby 20,38 miliardy korun. Rozpočet nepočítá s výraznějším zvýšením platů a zvláštních příplatků, které vláda schválila až před koncem loňského roku. Maláčová je přesvědčena o tom, že požadavky krajů na dofinancování splnila.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy