Praha - Český hydrometeorologický ústav je jednou z vědeckých institucí, jejichž pracovníky bombardují stoupenci teorie "chemtrails". Anebo jimi znervóznělí lidé, kteří se ptají, zda jsou kondenzační stopy táhnoucí se na obloze za dopravními letouny opravdu příznakem toho, že ve zplodinách leteckých motorů jsou chemické látky, které dopadají na zem. Nebo dokonce, jak říkají "teoretici chemtrails", že se z oblohy sypou psychotropní látky, aby nejbohatší rodiny světa ve spolupráci s NATO mohly ovládat vůli lidstva.
"Zvláště v poslední době jsme zavaleni dopisy a e-maily vystrašených lidí. Snažíme se jim tento omyl vyvracet, většinou však marně," říká v rozhovoru pro Aktuálně cz. letecký meteorolog a mluvčí ústavu Petr Dvořák.
Aktuálně.cz: Diskuse na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu je často poměrně vyhrocená. Co se to děje?
Petr Dvořák: Vlastně vůbec nic. Dopravní letouny žádné drogy, psychotropní látky a já nevím co ještě nad našimi hlavami z velkých výšek nerozprašují. Jde o nepochopitelnou fámu a mýtus, který je rozšířen po celém světě.
A.cz: Cožpak není ve vašich silách tento mýtus vyvrátit?
P. T.: Český hydrometeorologický ústav je odbornou institucí, která se seriózně zabývá nejenom předpověďmi počasí, ale i fyzikou atmosféry... zkrátka vším, co se v atmosféře děje. I kvůli zmiňovanému tlaku a množství dopisů či e-mailů se snažíme lidi z tohoto omylu vyvést. Už proto, aby lživému fenoménu "chemtrails" nepodlehli další.
Bohatě stačí, že diváky svého večerního zpravodajství vystrašila jedna z celoplošných televizí, která přesvědčovala, že kondenzační stopy po dopravních letounech svědčí o přítomnosti podezřelých chemických látek v palivu letounů. Den nato jsme já i moji kolegové měli přeplněné e-mailové schránky s otázkami, zda je na naše hlavy opravdu sypána omamující chemie. Bludy se dostaly divákům pod kůži natolik, že jsme byli v diskusi - když jsme fámě oponovali - obviněni ze spolčení s tajnými službami, které prý mají rozprašování drog, a tudíž i omamování lidí na svědomí. Jakkoliv se tedy snažíme, na určitou skupinu lidí to nezabírá - to je fakt.
A.cz: No ona je to už docela velká skupina...
P. T.: Někdy je mi z toho až smutno. Naše argumenty je zcela míjejí. Ale proč se ti lidé nenechají přesvědčit věcnou vědeckou argumentací, to vám vysvětlí snad jen psychiatr. Moje představivost na to nestačí.
A.cz: Mnozí renomovaní experti na diskusi o "chemtrails" už rezignovali. Takže to je možná vaše prohra.
P. T.: To ani náhodou. Je to ale těžká diskuse, při níž držíte v ruce jablko a váš protějšek říká, že jde o traktor. A tak pořád dokola, vy řeknete jablko a oni - traktor. Co s tím pak máme dělat? Hospodské diskuse nepatří na vědecká pracoviště. Anebo snad máme už po tří sté vysvětlovat, že to tak není?
A.cz: Jen jestli to nepodceňujete. Ke konci loňského roku svolala například Akademie věd tiskovou konferenci, aby i tak uklidnila značné množství vystrašených lidí, kteří s koncem mayského kalendáře očekávali konec světa. Ona tiskovka se neminula mimochodem tak docela účinkem.
P. T.: A to máme svolávat tiskovku, která by se nejspíše zvrhla v hádku s příznivci "chemtrails"? Beru je jako důkaz, že tmářství v Česku nevymřelo ani v jedenadvacátém století. Tahle "schopnost" doprovází lidstvo už od nepaměti a bude se ho asi držet už navždy. Ale máte pravdu - množství lidí, které tomuto fenoménu věří, nelze úplně ignorovat.
A.cz: Jen připomínám společné prohlášení Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, České meteorologické společnosti, Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, ale i vašeho hydrometeorologického ústavu k fenoménu "chemtrails". Vysvětluji si ho tak, že jste jím v každém případě znepokojeni.
P. T.: To prohlášení je velmi kvalifikované a používáme ho v odpovědích na všechny další obavy, které v lidech vyvolávají kondenzační stopy z dopravních letounů. Co jiného lze dělat, když mnoha lidem schází kritické myšlení a uvěří všemu, co zaslechnou anebo si v nejrůznějších pochybných publikacích přečtou?
A.cz: Nejste sice psychiatr, čím si přesto vysvětlujete tak značné znepokojení lidí z kondenzačních stop za dopravními letouny?
P. T.: Vyvolat strach v lidech není až tak složité. Mnohdy stačí rozšířit fámu, která se tváří na oko velmi vědecky. A překvapivě velká část populace této fámě obvykle podlehne, protože je až příliš pohodlná si její pravdivost ověřit: v odborné literatuře či na webech vědeckých ústavů. Internet je úžasný vzdělávací a informační fenomén moderní doby, jen bychom se s ním měli naučit zacházet.