Praha - Šestý ročník mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji proběhne letos v Praze na Petříně od 7. do 10 května. Bitvy národů se zúčastní více jak pětatřicet národních týmů z Mexika, Izraele, Argentiny, Austrálie, Nového Zélandu, Švýcarska, Estonska nebo Spojených států. A mezi účastníky nechybí ani Česká republika.
V tomto případě ale není boj jen sehranou scénkou, nýbrž skutečným sportovním utkáním. "Bojuje se tělo na tělo a pěst na pěst. Vychází to tedy z MMA, různých druhů wrestlingu a je tam také hodně prvků z kickboxu," říká v rozhovoru český reprezentant a mluvčí klubu HMB Tomáš Gajdošík. Přesto přiznává, že základem HMB (Historical Medieval Battles) je historický šerm.
Aktuálně.cz: V čem je tento sport jiný než historický šerm a další podobné sporty?
Tomáš Gajdošík: Historický šerm je spíše záliba a hobby a ukazuje to, jak se ve středověku válčilo a žilo. Kdežto HMB je sport, který předvádí boj jednotlivců, boj pět proti pěti atd. A odlišuje se hlavně v tom, že ti lidé jsou amatérští sportovci, kteří se zaměřují více na boj. Ale najdete mezi námi i lidi, kteří se věnují historii, protože třeba já jsem se k tomu dostal přes historický šerm.
Kdy a kde se tenhle sport založil?
V Bitvě národů většinou vítězí Rusové, jsou v tom nejlepší také proto, že tento sport vznikal na východě. V Rusku, na Ukrajině, v Polsku mají také historický šerm, ale poněkud tvrdší, začali ho nazývat bohurty. Což byla skupinová střetnutí pět na pět, sto na sto a tak podobně. Ale nebyly to bitvy strategického boje, jak je známe z historie, byly to spíše takové tvrdší šarvátky. A z toho se před šesti lety začal formulovat sport. Vznikla asociace HMB a ta začala dávat formu tomu sportu.
Z čeho tento sport vychází? Jaké druhy bojů kombinuje?
Základ je historický šerm, ačkoli to neradi uvádíme, protože šermíř takhle nešermuje. Spíše se tedy bojuje tělo na tělo a pěst na pěst. Vychází to tedy z MMA, různých druhů wrestlingu a je tam také hodně prvků z kickboxu.
Jaké jsou soutěžní disciplíny?
Jsou dvě základní. Duely, jeden na jednoho, a pak jsou masové bitvy. Duely mají nejčastější kategorii triatlon, kdy si bojovníci vymění třikrát zbraně. Nejdříve bojují s jedenapůlručními meči, pak přejdou na jednoruční meč a štít a nakonec bojují s mečem a puklířem, což je malý štít. Pak jsou skupinové boje, bohurty, na mistrovství světa jsou k vidění pět proti pěti a velká bitva dvacet jedna na dvacet jedna.
Jaké jsou rozdíly mezi LARPY a jim podobnými?
LARP je hra na hrdiny, každý hraje svoji postavu. HMB dává hru na hrdiny stranou, všechno je to o té sportovní události. My se samozřejmě snažíme podobně jako historický šerm přiblížit té historii, protože ty naše zbroje jsou repliky středověkých zbrojí. Ale není to to hlavní, jde nám více o soutěž než o přibližování historické doby, i když na to nerezignujeme a to, jaký byl život v dané době, přibližujeme ve stanovém městečku.
Ty souboje vypadají dost nebezpečně. Jaká jsou nejčastější zranění?
Naše zbroje jsou velmi funkční. Já vím, že to vypadá nebezpečně, ale musím říct, že nejčastější zranění jsou oděrky a pohmožděniny. Ty nejvážnější jako třeba vykloubení nebo zlomenina se stávají jen zřídka.
Praha bude letos hostit šesté mistrovství tohoto sportu. Kolik států se jej bude účastnit?
Očekává se, že dorazí pětatřicet států, asi dva tisíce účastníků, z nichž jenom polovina jsou bojovníci, zbytek jsou lidé, kteří bojovníkům pomáhají do zbroje, dávají jim napít a podobně.
Bojů se prý účastní také ženy. Mají své vlastní disciplíny, nebo bojují s muži?
Ženy se mohou účastnit teprve od minulého roku a je jich poměrně málo, něco kolem padesáti. A v současné době mají pouze jednu kategorii, duelovou. Každá země nabídne pouze tři duelantky. Do hromadných bojů mohou zatím jenom muži.
Člověk, který se chce účastnit, musí projít nějakými testy, průpravou nebo něčím podobným?
Každý musí projít sportovní zdravotní prohlídkou, což je první síto. Pak se člověk musí za svůj národ kvalifikovat. Každý rok pořádáme eliminační turnaje, na kterých se vyberou nejlepší duelanti a nejlepší týmy, kteří se dostanou do národního týmu.
Co se při soubojích nesmí?
Každý souboj dozorují maršálové, což jsou rozhodčí, kteří sledují, aby se neútočilo do zakázaných zón, jako jsou třeba genitálie, nebo je zakázáno útočit do kloubních jamek. Je zakázáno chytat kolem krku a jakkoli páčit soupeřovými končetinami, škrtit a tak podobně.
Máte určeno, jak mají zbraně vypadat, jaké můžete při hromadných soubojích používat?
Jsou předpisy na to, jak může být zbraň těžká, jaké může mít hrany, jak má vypadat, a zároveň je také dáno, kde všude musí být ve zbroji plech, jak musí být tlustý, a to všechno platí také pro štíty.
Jaké jsou úspěchy Čechů v Bitvě národů?
Poprvé jsme se Bitvy národů účastnili ve Francii před dvěma lety a to jsme si vybojovali, tuším, dvacáté páté místo. A loni v Chorvatsku jsme si vybojovali místo sedmnácté. Jinak jezdíme celoročně po různých turnajích po Evropě a třeba v Rakousku jsme v roce 2013 získali v národním poháru druhé místo za pražský klub a vloni jsme znovu za Prahu získali druhé místo a Vysočina třetí.
V blízkosti turnaje bude na Petříně také stanové městečko, na co se můžou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit na kejklíře, na dobový život rytířů mimo bitvu, mohou vidět středověkou kuchyni, dobové tržiště, budou tam hudebníci, artisté a další zajímavosti.