Praha středověká: V květnu bude hostit mistrovství v bitvách

ČTK ČTK
18. 3. 2015 14:02
Šampionátu nazvaného Bitva národů se zúčastní týmy z téměř čtyř desítek zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V Praze se uskuteční mistrovství světa v kontaktních středověkých bitvách.

Šampionátu nazvaného Bitva národů se zúčastní týmy z téměř čtyř desítek zemí.

Organizátoři uvedli, že bojovat se bude v přesných replikách středověké zbroje od 7. do 10. května v aréně, která vyroste na Petříně. Půjde o šestý ročník.

 Unikátní adrenalinový sport

"Středověký boj je kontaktní sportovní disciplína, unikátní adrenalinový sport, který spojuje prvky mnoha bojových umění, jako jsou zápas, kickbox či historický šerm. Bojuje se v několika disciplínách, například pět proti pěti, 21 proti 21 i v masových polních bitvách. Ale i v duelech, jako je triatlon - tedy boj jednoho proti jednomu na dlouhý meč, meč a štít, meč a pěstní štít zvaný pukléř," řekl prezident Mezinárodní asociace historického středověkého boje (HMBIA) Anton Trubnikov.

Některé kategorie jsou určeny ženám. "Dlouho jsme o tom diskutovali, ale ženy zkrátka chtějí bojovat, což vítáme," řekl Trubnikov. Uvedl, že to bylo pro ně překvapení.

Mistři z celého světa

Do Prahy přijedou mistři tohoto umění z Mexika, Izraele, Argentiny, Austrálie, Nového Zélandu, Švýcarska, Estonska, Spojených států a dalších zemí.

Nebudou chybět ani zástupci České republiky, kteří loni v Chorvatsku skončili sedmnáctí. Celkem půjde o zhruba tisícovku lidí, z nichž polovina bude bojovat.

Statisíce lidí prý už tyto strhující bitvy viděly na vlastní oči nebo on-line na internetu. Podle kapitána české účasti Josefa Pohla je historický středověký boj novým amatérským sportem, žádným divadlem.

Adrenalinová show je plná soubojů silných mužů v plné zbroji, jejich fyzických střetů s litry potu a někdy i trochou krve. Má však přísná pravidla.

Nadšení ve volném čase

Bojovníci nejsou podle Pohla profesionálními sportovci, ale nadšenci, kteří neváhají svůj volný čas a úspory věnovat netradičnímu koníčku. Vrcholem pro ně je utkat se na šampionátu v barvách národních týmů.

Používají pečlivě vyrobené meče, štíty a zbroj, nákladné repliky původního vybavení středověkých rytířů. Zbraně jsou ocelové, nejsou však ostré. Souboje jsou rychlé a strhující - nejdelší boj všech proti všem trvá pět minut.

Český tým se mistrovství zúčastní potřetí. "To, že bude Bitva národů u nás, vyburcovalo všechny naše členy k maximální přípravě. Věřím, že na domácí půdě s podporou diváků předvedeme nejlepší výkon," řekl Pohl.

Objeví se i středověké jídlo

Kromě vlastních utkání se během čtyř dnů návštěvníci ocitnou za atraktivními kulisami středověku. Účastníci zabydlí přilehlé stanové město, které bude věrně kopírovat středověký život na bitevním poli.

Diváci uslyší středověkou hudbu, uvidí dobové tance a okusí tradiční pokrmy.

Bitva národů se poprvé odehrála v roce 2010 na Ukrajině za účasti týmů Ruska, Ukrajiny, Polska a Běloruska. Ukrajinské město Chotim hostilo i druhý ročník. V dalších letech se konala ve Varšavě, ve francouzském městě Aigues-Mortes a v chorvatském Trogiru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy