Praha - Pražský vrchní soud ve středu definitivně potvrdil ekonoma Jiřího Schwarze třetím rozhodcem přezkumného senátu v arbitrážním sporu České republiky s Diag Human.
Skupina arbitrů, kteří mají zkoumat rozhodčí nález z roku 2008 o nároku firmy na osm miliard korun, je tak kompletní. Diag Human s rozhodnutím nesouhlasí. Již dříve sdělil, že se obrátí se svými nároky na zahraniční soudy.
Arbitráž se týká údajně překaženého obchodu s krevní plazmou. Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění a rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun.
Soudkyně Yvona Svobodová uvedla, že rozhodčí smlouva, podle které se má senát sestavit, neurčuje postup pro případ, že některý z arbitrů odstoupí, což se stalo.
"Pak je potřeba obrátit se na zákon. Smlouva je stručná a sporné body vůbec neřeší, nelze pak svalovat vinu jeden na druhého. Kdokoli se mohl obrátit na soud a učinila tak Česká republika," uvedla.
Advokátka firmy Iva Duchoňová řekla, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu, rozhodnutí dále nekomentovala. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová v tiskové zprávě uvedla, že úřad verdikt vítá.
"Tímto krokem je přezkumný rozhodčí senát po třech letech obstrukcí firmy Diag Human opět kompletní," napsala.
Diag: Soud chce obsadit všechny 3 posty
V rozhodčím senátu měl původně zasednout jeden člen jmenovaný ČR, jeden firmou a jeden soudem. V listopadu 2008 byli jako rozhodci určeni někdejší proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl za stát, švýcarský právník Damian Della Ca za Diag Human a prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Podle firmy se ČR snaží pomocí soudů jmenovat všechny rozhodce. Schwarz nahradil původně jmenovaného Della Ca, který z případu odstoupil kvůli pochybnostem o nestrannosti senátu.
Právníci Diag Human uvádějí, že vrchní soud neměl o čem rozhodovat, protože Švýcara již dříve nahradil po jmenování firmou jeho krajan Max Bauman.
Dále namítají, že Schwarz není nestranný, protože se například netají přátelskými vztahy s někdejším premiérem Mirkem Topolánkem a byl poradcem různých ministerstev.
Podle českého státu neměla firma pravomoc dodatečně ustavit rozhodce. Měla se prý obrátit na soud, což včas neudělala a případ schválně zdržuje. ČR mezitím navrhla soudu jmenovat dalším arbitrem právě ekonoma Schwarze.
Spor o pravomocnost rozhodnutí
Strany sporu se doposud přou o to, zda bylo rozhodnutí o odškodnění pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.
Právní zástupce firmy Jan Kalvoda již v minulosti uvedl, že požadovaná částka s úroky přesáhla deset miliard.
Společnost se kvůli nároku dříve obrátila na zahraniční soudy. Například vídeňský soud na čas zabavil tři česká umělecká díla kvůli exekuci.
Kalvoda v minulosti také uvedl, že firma verdikty o rozhodčím senátu opět u soudu napadne, přičemž prý nebudou mít vliv na pokračování exekučních řízení v zahraničí.