Praha - Údiv vyvolalo pondělní průběžné hodnocení ČEZ u ruského uchazeče o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Podle dostupných informací má nyní v soutěži vést konkurent rusko-českého konsorcia MIR.1200, americko-japonský Westinghouse.Čtrnáctibodový rozdíl měly způsobit nedostatky technického rázu a nedostatečná licence.
„Rozdíly mezi námi a společností Westinghouse jsou velmi malé. Pokud nevíte, jak byla čísla spočítaná, tak neříkají nic o tom, jaká je vzdálenost mezi účastníky. Dovysvětlit zbývá velmi málo, neměl by to být velký problém," říká však v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz ředitel výstavby jaderných zařízení korporace Rosatom Sergej Bojarkin.
Ten po vyhlášení přijel do Prahy vysvětlovat, proč by si ČEZ měl vybrat právě ruskou technologii.
Ruská státní firma Rosatom se o české jaderné stamiliardy uchází prostřednictvím svých dceřiných společností Atomstrojexport a Gidropress v konsoricu se Škodou JS.
Aktuálně.cz: Jak se stavíte k průběžnému hodnocení ČEZu?
Sergej Bojarkin: To, co jsme si přečetli v českých novinách, v nás vyvolává údiv. Že je náš projekt horší z hlediska licencování a technických parametrů? To není možné.
Co se týče bezpečnosti, existují dva základní koncepty, aktivní systémy, které jsou napojené na elektrickou energii, a pasivní systémy, které pracují bez ní. Westinghouse nabízí pasivní koncept, my máme obojí. My navíc nabízíme lapač aktivní zóny, který případně zachytí roztavené palivo v případě havárie. Mohli jsme prohrát v ceně, v něčem dalším, ale sotva v technických parametrech!
Vysvětlíme si to s ČEZem
A.cz: Jak si to tedy vysvětlujete? Chyboval snad podle vás ČEZ při vyhodnocení nabídek?
Myslím si, že je to omyl. Zaprvé chci zdůraznit, že komentujeme to, co bylo zveřejněno v tisku, což nemusí být vždy pravda. Jsme si naprosto jistí, že jakémukoli expertovi prokážeme, že pravda je na naší straně. A v tomto smyslu možná ČEZ přizval k hodnocení nějaké experty a nemůžu vyloučit, že ne všechno pochopili. Nemuselo dojít k plnému pochopení naší nabídky.
A.cz: Mluví se také o možných slabinách v licencování vašeho reaktoru. Jak se obhájíte v tomto směru?
Naše technologie jsou na rozdíl od Westinghouse referenční. Máme nejen projekty na papíře, ale i reálné. Westinghouse za posledních třicet let neuvedl do provozu žádný blok. Referenční bloky v čínské elektrárně Tianwan prošly více než dvaceti kontrolami MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii), byly uznány jako jediné fungující reaktory generace 3 plus ve světě.
A.cz: Ale ty licence jsou pro reaktor s menším výkonem, než které nabízíte.
Projekt, který jsme nabídli zde v Česku, se liší od toho čínského jen v počtu bezpečnostních prvků. A právě zvýšený počet bezpečnostních prvků nám dává důvody tvrdit, že reaktor, který nabízíme, je z bezpečnostního hlediska nad konkurencí. Naše technologie má licenci v Číně, Rusku, v Indii a také na území EU, protože máme licenci na stavbu elektrárny v Bulharsku.
A.cz: Nemáte tedy pochybnosti o tom, jak je tendr vedený? Jaké budou další kroky? Není ten údajný rozdíl mezi Westinghouse a MIR.1200 už příliš velký?
Tendr je velmi dobře a pečlivě organizován. Rozdíly mezi námi a společností Westinghouse jsou velmi malé. Pokud nevíte, jak byla čísla spočítaná, tak neříkají nic o tom, jaká je vzdálenost mezi účastníky. Dovysvětlit zbývá velmi málo, neměl by to být velký problém.
Nevíme zatím, kde si ČEZ myslí, že bychom byli horší. Můžeme vše ukázat na elektrárnách, které jsou v provozu, přivézt lidi, kteří na nich pracují a říct, takto to je a takto to bude.