Ropákem roku je prezident Zeman, Zelenou perlu získal Babiš

Bára Sobotková
25. 4. 2014 11:26
Cenu za antiekologický čin roku získal Miloš Zeman ze čtyř důvodů. Na první místo jej dala třetina komise.
Ropáka za antiekologický čin uděluje komise spolku Děti Země již 22 let.
Ropáka za antiekologický čin uděluje komise spolku Děti Země již 22 let. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Porotci spolku Děti Země v pátek udělili Ropáka prezidentovi Miloši Zemanovi především kvůli tomu, že podpořil výstavbu téměř 400kilometrového plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Stavbu za 300 až 400 miliard korun podpořil navzdory tomu, že ekologické, dopravní, ekonomické i právní hledisko tento projekt silně zpochybňují.

Na tom, že cenu za největší antiekologický čin by si zasloužil právě prezident republiky, se shodli také čtenáři Aktuálně.cz.

"Je to první Ropák roku, který je současně i prezidentem," říká předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Prezident získal cenu také za podporu kácení stromů napadených kůrovcem v Národním parku Šumava a za kladný postoj k výstavbě dalších jaderných bloků v Temelíně za 300 až 500 miliard a jednoho nového v Dukovanech.

Zde si můžete prohlédnout jednotlivé kandidáty na cenu.

Zelenou perlu vyhrál Andrej Babiš, který opakovaně říkal, že chce stát řídit jako firmu. "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje i jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd," zní jeho vítězný výrok.

Za Zemanem skončil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který například neschválil zákon o odpadech. O třetí místo se dělí ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský (KDU-ČSL).

Mezi devatenácti nominovanými byl nejčastěji navrhován Tomáš Chalupa, nominován byl například i současný ředitel NP a CHKO Šumava Jiří Mánek.

Organizátoři chtějí prostřednictvím ankety obrátit pozornost ke konkrétním činům jednotlivců, "kteří by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením konkrétní stavby mohli způsobit, či již způsobili poškození životního prostředí nebo přírody za uplynulý rok".

Anticeny uděluje na základě návrhů veřejnosti komise spolku Děti Země, v níž zasedá přes sto dvacet odborníků z řad vědců, publicistů, umělců, politiků a ekologických aktivistů.

Letos se konal již dvaadvacátý ročník soutěže, která původně vznikla jako recesistní akce. Anketa Zelená perla o antiekologický výrok se konala již po devatenácté.

Název soutěže Ropák odkazuje na stejnojmenný film od Jana Svěráka. Jeho krátký snímek vypráví o objevení fiktivního zvířete ropáka bahnomilného v severních Čechách, jenž si libuje ve znečištěném prostředí.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy