Stráský dostal Ropáka. Za Šumavu ho kritizují i čtenáři

ČTK ČTK
27. 4. 2012 12:00
Ropák byl Stráskému udělen za "diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti"
Ředitel NP Šumava Jan Stráský.
Ředitel NP Šumava Jan Stráský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ekologickou Anticenu Ropák za největší protiekologický počin i Zelenou perlu za antiekologický výrok z loňska obdržel šéf Národního parku Šumava Jan Stráský.

Ropák mu byl udělen z devíti důvodů. Hlavním je "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti".

Řekl to Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.

Zelenou perlu obdržel za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." Vyšla v článku nazvaném Šumava chce prosadit intenzivní zásahy proti kůrovci, a to v červenci 2011 na zpravodajském serveru denik.cz.

Neoficiálního Ropáka roku Stráskému udělili v hlasování i čtenáři serveru Aktuálně.cz.

"Je neuvěřitelné, co všechno se panu Stráskému v roli šéfa Šumavy za poměrně krátkou dobu podařilo," uvedl při vyhlašování výsledků ironicky Patrik.

Uvedl, že Stráský měl více nominací v obou kategoriích, tedy v Ropákovi i v Zelené perle. Na cenu za antivýrok měl dokonce 13 návrhů z celkových asi sto výroků, a to především za názory spojené s bojem proti kůrovci na Šumavě.

Ropáka dostal za to, že odmítl přijmout Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území a také za údajné nezákonné poškození vzácných ekosystémů kácením stromů, zejména v oblasti Smrčina a Ptačí potok.

V ekologické anketě uspěl i za přivolání policie na účastníky protestu proti kácení stromů u Ptačího potoka, za narušování klidu v lokalitách, v nichž na Šumavě sídlí vzácní tetřevi a za narušení činnosti státní správy v ochraně přírody.

Ropáka i Zelenou perlu za rok 2010 získal loni bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Ropák mu byl udělen z osmi důvodů. Nejvýznamnějším byla jeho údajná snaha oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.

Drobil je první osobností, která dostala obě anticeny najednou. Zelenou perlu obdržel za výrok na zpravodajském serveru iHNed.cz, v němž obhajoval výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy