Stráský dostal Ropáka. Za Šumavu ho kritizují i čtenáři

ČTK ČTK
27. 4. 2012 12:00
Ropák byl Stráskému udělen za "diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti"
Ředitel NP Šumava Jan Stráský.
Ředitel NP Šumava Jan Stráský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ekologickou Anticenu Ropák za největší protiekologický počin i Zelenou perlu za antiekologický výrok z loňska obdržel šéf Národního parku Šumava Jan Stráský.

Ropák mu byl udělen z devíti důvodů. Hlavním je "diskreditace poslání parku v očích veřejnosti".

Řekl to Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země.

Zelenou perlu obdržel za větu: "Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami." Vyšla v článku nazvaném Šumava chce prosadit intenzivní zásahy proti kůrovci, a to v červenci 2011 na zpravodajském serveru denik.cz.

Neoficiálního Ropáka roku Stráskému udělili v hlasování i čtenáři serveru Aktuálně.cz.

"Je neuvěřitelné, co všechno se panu Stráskému v roli šéfa Šumavy za poměrně krátkou dobu podařilo," uvedl při vyhlašování výsledků ironicky Patrik.

Uvedl, že Stráský měl více nominací v obou kategoriích, tedy v Ropákovi i v Zelené perle. Na cenu za antivýrok měl dokonce 13 návrhů z celkových asi sto výroků, a to především za názory spojené s bojem proti kůrovci na Šumavě.

Ropáka dostal za to, že odmítl přijmout Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území a také za údajné nezákonné poškození vzácných ekosystémů kácením stromů, zejména v oblasti Smrčina a Ptačí potok.

V ekologické anketě uspěl i za přivolání policie na účastníky protestu proti kácení stromů u Ptačího potoka, za narušování klidu v lokalitách, v nichž na Šumavě sídlí vzácní tetřevi a za narušení činnosti státní správy v ochraně přírody.

Ropáka i Zelenou perlu za rok 2010 získal loni bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Ropák mu byl udělen z osmi důvodů. Nejvýznamnějším byla jeho údajná snaha oslabit pravomoci a význam ministerstva životního prostředí.

Drobil je první osobností, která dostala obě anticeny najednou. Zelenou perlu obdržel za výrok na zpravodajském serveru iHNed.cz, v němž obhajoval výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách.

 

Právě se děje

Další zprávy