Ropáka dostal ministr Chalupa, Zelenou perlu Jakl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 4. 2013 23:15
Ministr životního prostředí zvítězil hlavně díky návrhu zákona o NP Šumava
Tomáš Chalupa.
Tomáš Chalupa. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Anticenu Ropák dostal za největší antiekologický počin loňska ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Cenu získal zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Ekologové mu vytýkají zejména nečinnost v jeho funkci.

"Ropákem se stal ministr po zásluze, a to celkem ze šesti důvodů, především ale za neviditelnost, nečinnost a také špatnou práci při ochraně životního prostředí, a pro destabilizaci tohoto resortu," uvedl Patrik.

U Šumavy vadí ekologům, že návrh zákona o parku omezuje jeho ochranu. Místo podpory stavby dvou bloků v Temelíně by měl podle nich ministr podporovat energetické úspory a alternativní energetické zdroje.

Chalupa je podle ekologů nečinný v návrzích na vyhlášení nových chráněných oblastí NATURA 2000. Dále je odpovědný za to, že ministerstvo životního prostředí deset měsíců otálelo se zveřejněním zvukového záznamu z veřejného projednání dostavby Temelína. Pořadatelé ankety ministrovi vytýkají také to, že nezakázal geologický průzkum a následnou těžbu břidličných plynů a omezuje činnost institucí chránících životní prostředí.

"Pokud jde o tyto vyjmenované činy, tak za všemi si stojím, udělal bych je znovu, jsou dobré pro přírodu. Myslím si, že to je důkaz toho, že svou práci dělám dobře bez zeleného šílenství," řekl ČTK Chalupa, který prý již dostal mnoho gratulací.

Návrh zákona o parku Šumava považuje za největší úspěch ochrany přírody za posledních 20 let a je rád, co se mu podařilo vyjednat. K Temelínu poznamenal, že je těžké nalézt stavbu, jejíž vliv na emise v ČR bude tak malý, jako bude právě Temelín. Na rozdíl od svých kritiků se podle svých slov nedomnívá, že se má celá republika "zastavět zrcátky, řepkou a větrníky".

Ministr Kuba má stříbro

Na druhém místě skončil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba za předložení aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 a za obhajobu výroby elektřiny z neobnovitelných zdrojů.

Třetí pozici pak obsadil ředitel správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek. Ten si antiocenění vysloužil zejména za návrh vyřadit NP Šumava ze seznamu mezinárodně uznávaných parků jako chráněné území.

Mezi finalisty soutěže Ropák 2012 byl i náměstek primátorky Pardubic František Brendl, senátorka Veronika Vrecionová nebo předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Jakl: Cyklistiku je třeba zakázat

Zelená perla byla za antiekologický výrok udělena tajemníkovi exprezidenta Václava Klause Ladislavu Jaklovi. Výsledky oznámil Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, které tyto ankety pořádá.

Jakl dostal perlu za výrok, který napsal loni v prosinci na svém blogu v článku Cyklistiku je nutno okamžitě zakázat.

Tehdejší tajemník prezidenta uvedl: "A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat."

V anketě Zelená perla skončil na druhém místě poslanec Marek Benda (ODS) za výrok :"Nedovolíme, aby se ekoteroristé zmocnili čísel z ČEZ." Na třetím místě skončil místopředseda ČSSD Michal Hašek s výrokem: "Naopak. Po Fukušimě je jasné, že se jedná o bezpečný zdroj energie, který dokáže i v méně dokonalém provedení přežít pětimetrovou vlnu cunami, zemětřesení a výpadek elektřiny. Jádro je podle mne budoucnost, nikoli minulost."

Loni získal obě anticeny bývalý ředitel Národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský.

O vítězi anticeny rozhodovalo celkem 113 členů komise, mezi nimi byl například sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos nebo teatrolog Vladimír Just.

 

Právě se děje

Další zprávy