Praha - Osmdesát procent ze čtyřiadvaceti tisíc Romů žijících v hlavním městě je nezaměstnaných. Do tříletého projektu Podpora Romů v Praze, který má podpořit jejich vzdělávání a zaměstnávání, se jich přihlásilo na dva tisíce.
Nyní se projekt chýlí ke konci. A tady jsou první výsledky.
Ze zhruba dva tisíce Romů si 216 našlo práci, osmdesát pět jich studuje na vysoké nebo střední škole, 824 se zúčastnilo vzdělávacích a rekvalifikačních kurzů a 11 Romů si založilo živnost.
Projekt čerpá finance z Evropského sociálního fondu (ESF) a státního rozpočtu ČR - jeho rozpočet na tři roky činí zhruba 27 milionů korun.
Čtěte více: Romská politika v praxi? Odsunout Romy z očí
Do projektu se zapojilo 200 žáků ze základních škol, z nichž sedmdesát dva podalo přihlášku na střední školu nebo odborné učiliště. Přijato jich bylo 71.
Přípravu středoškoláků na vysoké školy navštěvovalo 31 studentů. Dvacet z nich podalo přihlášku a k dnešnímu dni jich bylo 7 přijato na vysokou školu.
Na sto šedesát mladých Romů se připravovalo na vstup na trh práce. Vzdělávacími a rekvalifikačními kurzy prošlo celkem 90 žen, z nichž 44 našlo zaměstnání.
Čtěte více: Průzkum: Dvě třetiny Čechů má negativní vztah k Romům
Podle nedávného průzkumu agentury STEM má více než dvě třetiny Čechů a Češek negativní vztah k Romům. Oproti tomu jen čtyři procenta občanů má k této menšině dobrý nebo pozitivní vztah.
Podle studie pětina (21 %) oslovených tvrdí, že k romským spoluobčanům má stejný vztah jako k ostatním a desetina (9 %) nemá k Romům žádný vztah.
Dvě třetiny české populace (66 %) má k Romům negativní vztah. Z toho devět procent pociťuje k Romům odpor.