reklama
 
 

Roman nemůže hlídat ČEZ, míní protikorupční experti

31. 10. 2011 12:42
Jedenáct organizací žádá odvolání Martina Romana z dozorčí rady energetického gigantu

Praha - Zástupci 11 protikorupčních organizací požadují odvolání bývalého šéfa ČEZ Martina Romana z dozorčí rady tohoto energetického gigantu.

Zároveň sepsali výzvu za nezávislé prošetření Romanova možného střetu zájmů v souvislosti s převodem Škody Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian.

Na tiskové konferenci v pondělí představili šest nutných opatření, které je třeba kvůli tomu učinit. A právě jedním z nich je i odvolání Romana z dozorčí rady.

"Vystupujeme společně, protože jsme se shodli, že jde o jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky v posledním desetiletí. Martin Roman vydržel ve funkci generálního ředitele sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případný střet zájmů, o kterém se spekuluje léta, znemožnily," prohlásil právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

Pokud nebudou urychleně přijata požadovaná opatření, je to podle něj další signál, že kauza má politické krytí z nejvyšších míst.

ČEZ: Prověříme všechny zakázky

Po nových podezřeních, že bývalý šéf ČEZ Martin Roman je majetkově propojen se Škoda Plzeň, energetický gigant oznámil, že prověří všechny zakázky, které do Škody šly.

ČEZ tak vyhoví ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který už dříve řekl, že se obrátí na předsedu představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše s žádostí, aby prošetřil, zda v případě Martina Romana nemohlo dojít ke konfliktu zájmů.

V souvislosti s podezřeními dostává nový impuls i práce policejního týmu, který se případem už delší dobu zabývá.

Protikorupční policie nedávno zřídila speciální tým kvůli prozkoumání okolností, za nichž přešla v letech 2002 a 2003 Škoda Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian, potvrdil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Podle něj budou detektivové také úzce spolupracovat s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí.

Martin Roman před nástupem do čela ČEZ vedl právě Škodu Plzeň a zakázky, které tato firma za jeho éry ve státním gigantu získala, vzbuzují krom jiného podezření ze střetu zájmů.

Aktuálně.cz už v minulých dnech zjistilo, že v letech Romanova vedení ČEZ získala Škoda Plzeň a také České dráhy zakázky v hodnotě mnoha miliard korun.

autoři: Domácí, ČTK | 31. 10. 2011 12:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama