Roman nemůže hlídat ČEZ, míní protikorupční experti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 10. 2011 12:42
Jedenáct organizací žádá odvolání Martina Romana z dozorčí rady energetického gigantu
Martin Roman.
Martin Roman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupci 11 protikorupčních organizací požadují odvolání bývalého šéfa ČEZ Martina Romana z dozorčí rady tohoto energetického gigantu.

Zároveň sepsali výzvu za nezávislé prošetření Romanova možného střetu zájmů v souvislosti s převodem Škody Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian.

Na tiskové konferenci v pondělí představili šest nutných opatření, které je třeba kvůli tomu učinit. A právě jedním z nich je i odvolání Romana z dozorčí rady.

"Vystupujeme společně, protože jsme se shodli, že jde o jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky v posledním desetiletí. Martin Roman vydržel ve funkci generálního ředitele sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případný střet zájmů, o kterém se spekuluje léta, znemožnily," prohlásil právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný.

Pokud nebudou urychleně přijata požadovaná opatření, je to podle něj další signál, že kauza má politické krytí z nejvyšších míst.

ČEZ: Prověříme všechny zakázky

Po nových podezřeních, že bývalý šéf ČEZ Martin Roman je majetkově propojen se Škoda Plzeň, energetický gigant oznámil, že prověří všechny zakázky, které do Škody šly.

ČEZ tak vyhoví ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který už dříve řekl, že se obrátí na předsedu představenstva a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše s žádostí, aby prošetřil, zda v případě Martina Romana nemohlo dojít ke konfliktu zájmů.

V souvislosti s podezřeními dostává nový impuls i práce policejního týmu, který se případem už delší dobu zabývá.

Protikorupční policie nedávno zřídila speciální tým kvůli prozkoumání okolností, za nichž přešla v letech 2002 a 2003 Škoda Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian, potvrdil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Podle něj budou detektivové také úzce spolupracovat s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí.

Martin Roman před nástupem do čela ČEZ vedl právě Škodu Plzeň a zakázky, které tato firma za jeho éry ve státním gigantu získala, vzbuzují krom jiného podezření ze střetu zájmů.

Aktuálně.cz už v minulých dnech zjistilo, že v letech Romanova vedení ČEZ získala Škoda Plzeň a také České dráhy zakázky v hodnotě mnoha miliard korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy