"Obětovali se za jiné." Armáda si připomíná rok od úmrtí tří vojáků v Afghánistánu

ČTK ČTK
5. 8. 2019 12:52
Vojáci z táborského mechanizovaného praporu si v pondělí před polednem slavnostním nástupem připomněli tři své bývalé kolegy, kteří loni zahynuli na misi v Afghánistánu. Přesně před rokem se šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, stali oběťmi teroristického útoku poblíž základy v Bagrámu. Pietní akt se konal přímo v areálu táborských kasáren. Podle kaplana mechanizovaného praporu Petra Hašky je nutné si podobné události připomínat.
Vojáci z táborského mechanizovaného praporu si 5. srpna 2019 slavnostním nástupem připomněli tři své bývalé kolegy, kteří loni zahynuli na misi v Afghánistánu.
Vojáci z táborského mechanizovaného praporu si 5. srpna 2019 slavnostním nástupem připomněli tři své bývalé kolegy, kteří loni zahynuli na misi v Afghánistánu. | Foto: ČTK

"Pro nás je důležité si uvědomovat naši konečnost a to, že v armádě to není výjimečné. Je patřičné si vzpomenout na to, že někdo dokáže obětovat život za jiné," řekl Haška. Dodal, že zástupci táborského praporu se v pondělí a v úterý vydají navštívit pozůstalé zemřelých vojáků. Chtějí také uctít jejich památku na místech, kde jsou pohřbení.

"Každého z nás napadnou otázky typu: Muselo se to stát? Proč zrovna oni? Dalo se tomu předejít?" uvedl Haška. Dodal, že všichni tři padlí si zaslouží poděkování a vzpomínku.

Atentát se stal v neděli 5. srpna 2018 ráno místního času (okolo 3:50 SELČ), když Marcin, Beneš a Štěpánek byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu. V prostoru, kde operovali, museli vojáci vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky, v doprovodu amerického a dvou afghánských vojáků spatřili osobu, která se odpálila. Všichni tři Češi na místě zemřeli. Prezident Miloš Zeman trojici loni 28. října in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

V Afghánistánu aktuálně slouží 345 českých vojáků. V bojových operacích tam zatím zahynulo 14 českých vojáků.

Pavel: Naši vojáci nejsou nájemní zabijáci, útoky na ně nezůstanou bez odpovědi

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy