Válka na Ukrajině, pokračující ekonomická krize a volba nového prezidenta jsou jen některé z událostí, které zarámují rok 2023. Podle expertů bude plný nejistot a změn. "Musíme zapracovat na tom, abychom se jako společnost stali v dnešním nejistém světě odolnější," říká pro Aktuálně.cz socioložka Marie Jelínková.
Blíží se další kroky ve snižování emisí
V uplynulém roce se česká vláda výrazně podílela na podobě evropských pravidel k ochraně ovzduší. Státy Evropské unie mají do roku 2030 snížt o 55 procent emise skleníkových plynů oproti roku 1990. I v novém roce čekají vládu v oblasti klimatu další dva zásadní úkoly. "Je třeba aktualizovat strategické dokumenty a začít efektivně využívat peníze z Evropské unie," říká analytička Kateřina Kolouchová z iniciativy Fakta o klimatu.
Postupující znečišťování planety se unijní státy snaží zastavit společně. Experti se shodují, že na planetě stoupá průměrná teplota, shoda zatím nepanuje na tom, jak velkou roli v tom hraje lidská činnost. Česká vláda má v roce 2023 předložit aktualizované verze Národního klimaticko-energetického plánu, Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu. Ty by měly reagovat na problémy klimatu i nynější energetickou krizi.
"Jejich řešení se prolíná. Jde o ukončování závislosti na fosilních palivech a zaměření na rozvoj obnovitelných zdrojů, energetických úspor a přeshraniční spolupráce. Druhým úkolem bude odpovědně rozdělit a využít bezprecedentní objem peněz, mimo jiné z prodeje emisních povolenek, který do Česka z EU plyne na modernizaci ekonomiky a její odchod od uhlí," uvádí Kolouchová.