Úspěch i velké selhání. Vláda září na Ukrajině, klopýtá ale doma, hodnotí rok experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Jiří Kropáček Anna Dohnalová, Barbora Doubravová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 17. 12. 2022 12:15
Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci. Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Aktuálně.cz oslovilo odborníky, aby vládu zhodnotili.
Foto: Aktuálně.cz, Economia, Ústav mezinárodních vztahů

Ministři se nepoučili z Babišova hospodaření

V programovém prohlášení vláda Petra Fialy slibovala, že nedopustí další zbytečné zadlužení státu. Vzhledem ke zdražování energií, potravin i dalšího zboží a služeb spojenému s válkou na Ukrajině se však musí soustředit hlavně na pomoc občanům. Na příští rok je schválený schodek rozpočtu skoro 300 miliard korun, letos se počítá s 375 miliardami. V loňském roce, ještě za vlády Andreje Babiše z ANO, dosáhl rekordních téměř 420 miliard. Odborníci proto upozorňují, že se vládě zatím dluh krotit nedaří.

Kabinet tvrdí, že v krizi pomáhá nejohroženějším lidem a nikoho nenechá padnout na dno, někteří experti však namítají, že nedělá dost a že je pomoc příliš plošná. "Musíme řešit věci, které si nikdo z nás nedovedl představit. Jestli si někdo myslí, že zajištění plynu byla samozřejmost, tak to ani náhodou," odráží premiér Fiala kritiku a žádá lidi o trpělivost.

Podle průzkumu organizace PAQ Research není už 35 procent domácností po zaplacení nezbytných výdajů schopno nic ušetřit. Ani při vládou zastropovaných cenách energií. "Zastropování pomůže hlavně průměrným domácnostem, stropy jsou ale moc vysoko, lidem s nižšími příjmy tolik nepomohou," uvádí ekonom Filip Pertold z think-tanku IDEA. Kabinet nabádá, aby zjednodušil podávání žádosti o příspěvek na bydlení. Ten je od října vyšší. "Vláda odborníkům naslouchá, horší ale je, jak koná v praxi," říká Pertold.

"Nedokáže pomoct nejohroženějším a v konečném důsledku se nepoučila z lekce vládního managementu Andreje Babiše během koronavirové krize," shrnuje expert na politickou ekonomii Daniel Šitera z Ústavu mezinárodních vztahů. Odborníci také považují za chybu zrušení superhrubé mzdy, které prosadily ANO s ODS a SPD v minulém období. Stát tím přišel o značné příjmy z daní a schodek rozpočtu narostl.

Vlastimil Sojka z Komory daňových poradců České republiky naopak vládu hájí. Zvládá podle něj těžkou situaci mnohem lépe, než jak to odpovídá jejímu hodnocení od veřejnosti a médií. "Kritiků je dost, všechna řešení a postupy nejspíš nebyly optimální, ale to ke krizovému řízení patří," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy