Rodina muže, který zemřel po zatčení v Teplicích, podala na policii trestní oznámení

ČTK ČTK
30. 6. 2021 16:47
Rodina Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů, podala na Policii ČR trestní oznámení. Informoval o tom server Romea.cz. Rodina zesnulého muže bude také žádat oponentní pitvu. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny také vyzvala policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů a ombudsmana, aby podle svých kompetencí udělali maximum pro vyšetření teplické kauzy.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

Případ Roma, který po policejním zákroku v sanitce zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Pitva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Rada v usnesení vyjádřila hlubokou lítost nad mužovým úmrtím.

"Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzývá všechny odpovědné instituce a orgány, zejména Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a veřejného ochránce práv, aby ze svých pozic v rámci svých kompetencí učinili maximum pro řádné vyšetření okolností úmrtí pana Stanislava Tomáše, dále předcházejícího zákroku Policie České republiky a všech souvisejících kroků," uvedla rada v usnesení.

V jeho dalším bodě žádá policii, GIBS, ombudsmana a také ministerstvo vnitra o zveřejňování "průběžných, transparentních a objektivních" informací o prošetřování.

Romští členové rady požadovali, aby se středečního jednání účastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je předsedou rady. Ze zasedání se omluvil kvůli své účasti na summitu zemí V4 v polských Katovicích.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) označila přístup romských členů rady při středečním projednávání teplické kauzy za vstřícný a konstruktivní.

Podle Olgy Jeřábkové z Úřadu vlády zástupci policejního prezidia členy rady ujistili, že případ ještě není uzavřený a dál se prověřuje. Od Válkové i radních zazněla ale kritika informování o případu. Podle členů rady byla mediální komunikace nešťastná a vyvolala nedůvěru a neklid, přiblížila jednání Jeřábková.

Rada ve středu debatovala také o přípravě místa vládního zmocněnce pro Romy, s nímž počítá nová národní integrační strategie s kroky do roku 2030. Diskuse se vedla i o očkování proti covidu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 36 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 47 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy