Rodina muže, který zemřel po zatčení v Teplicích, podala na policii trestní oznámení

ČTK ČTK
30. 6. 2021 16:47
Rodina Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů, podala na Policii ČR trestní oznámení. Informoval o tom server Romea.cz. Rodina zesnulého muže bude také žádat oponentní pitvu. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny také vyzvala policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů a ombudsmana, aby podle svých kompetencí udělali maximum pro vyšetření teplické kauzy.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích | Video: TV Romea

Případ Roma, který po policejním zákroku v sanitce zemřel, vyvolal ostré reakce zahraničních romských organizací a také protesty doma i v cizině. Policie opakovaně odmítla, že by za mužovým úmrtím byl policejní zásah. Pitva podle ní poranění orgánů či známky dušení neodhalila, muž měl v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Rada v usnesení vyjádřila hlubokou lítost nad mužovým úmrtím.

"Rada vlády pro záležitosti romské menšiny vyzývá všechny odpovědné instituce a orgány, zejména Policii České republiky, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a veřejného ochránce práv, aby ze svých pozic v rámci svých kompetencí učinili maximum pro řádné vyšetření okolností úmrtí pana Stanislava Tomáše, dále předcházejícího zákroku Policie České republiky a všech souvisejících kroků," uvedla rada v usnesení.

V jeho dalším bodě žádá policii, GIBS, ombudsmana a také ministerstvo vnitra o zveřejňování "průběžných, transparentních a objektivních" informací o prošetřování.

Romští členové rady požadovali, aby se středečního jednání účastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Ten je předsedou rady. Ze zasedání se omluvil kvůli své účasti na summitu zemí V4 v polských Katovicích.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) označila přístup romských členů rady při středečním projednávání teplické kauzy za vstřícný a konstruktivní.

Podle Olgy Jeřábkové z Úřadu vlády zástupci policejního prezidia členy rady ujistili, že případ ještě není uzavřený a dál se prověřuje. Od Válkové i radních zazněla ale kritika informování o případu. Podle členů rady byla mediální komunikace nešťastná a vyvolala nedůvěru a neklid, přiblížila jednání Jeřábková.

Rada ve středu debatovala také o přípravě místa vládního zmocněnce pro Romy, s nímž počítá nová národní integrační strategie s kroky do roku 2030. Diskuse se vedla i o očkování proti covidu.

 

Právě se děje

Další zprávy