Rodí se dohoda s lékaři, spor o platy však trvá dál

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
11. 2. 2011 16:40
Další jednání mezi ministrem Hegerem a lékařskými odboráři je v plánu v pondělí
Leoš Heger se opět sešel s předsedou odborů Martinem Engelem (vlevo)
Leoš Heger se opět sešel s předsedou odborů Martinem Engelem (vlevo) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr Leoš Heger opět nenašel společnou řeč se zástupci lékařských odborů ohledně navýšení platů.

Přesto se však oběma stranám podařilo nalézt shodu v postupu, jakým by si nemocnice peníze dělily.

Jednání budou pokračovat v pondělí.

"Připravíme dohodu, o které budeme jednat v pondělí. Nerozřešena ale nadále zůstala otázka platů," konstatoval Leoš Heger.

Ministrerstvo zdravotnictví stále lékařům nabízí od pěti do osmi tisíc korun navíc. Odboráři ale požadují od osmi do dvanácti tisíc korun.

"Posun je v tom, že by se částky mezi nemocnice dělily podle klíče, který doporučoval Lékařský odborový klub, tedy podle počtu lékařů v nemocnici," vysvětlil Heger. 

A nejde o jediný ústupek. Následně ministr prohlásil, že zaručí, aby všichni ředitelé respektovali minimální přidání v rámci tarifní tabulky a zajistili vzetí zpět co nejvyššího počtu lékařů.

Všechna nouzová řešení budou drahá, říkají odbory

Šéfové nespokojených lékařů Martin Engel i Milan Kubek shodně ocenili snahu ministerstva vyjednávat. Prezident České lékařské komory Kubek poděkoval také zdravotním sestrám za jejich přístup, kdy jsou ochotny se vzdát půl miliardy ve prospěch mezd lékařů.

"Jediný způsob, jak zajistit bezpečnou péči, je dohoda s lékaři. Všechna nouzová řešení jsou nebezpečná a extrémně drahá pro státní rozpočet," uvedl Kubek. Vláda je připravená v případě krize využít i armádní vrtulníky nebo sanitky.

Leoš Heger lékařům před dvěma týdny navrhl zvýšení tarifů o 1,5 miliardy korun, ti však nabídku odmítli. Požadují ještě o půl miliardy více, poté výpovědi stáhnou.

Předseda LOK Martin Engel potvrdil, že lékaři už nežádají „generální pardon", tedy záruku, že nemocnice budou dál zaměstnávat všechny lékaře, kteří stáhnou svou výpověď.

Podle Hospodářských novin chce Leoš Heger lékařům přidat 1,9 miliardy korun. Informaci později potvrdil v České televizi první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Vytvoření nových tabulek, které si odbory u vlády prosadily, ale přináší doposud skryté náklady. Jedním z nich je to, že se rázem rozšíří počet příjemců, mezi které bude třeba peníze rozdělit.

"Nové tabulky nebudou moci platit pouze pro lékaře akutních nemocnic," vysvětlil HN náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Přidají se k nim také doktoři z léčeben a ústavů. O přislíbené peníze se tak nebude dělit patnáct, ale šestnáct a půl tisíce lékařů.

Nemocnice začnou rušit plánované operace

Ministr již dopoledne pokračoval v přípravě krizového plánu jednáním se zástupci zdravotních pojišťoven. Od pojišťoven požaduje, aby se zapojily do informačního servisu a kladly důraz na řádné financování v době krize.

V případě exodu lékařů plánují posílit telefonní linky a založit informační servis, který rozdělí na jednotlivé kraje. Lehčí případy odbaví terénní ambulantní služby, zastoupené především soukromníky.

Podle Hegera peníze v systému budou za předpokladu, že začnou připravené reformy. Má se změnit systém přerozdělování vybraného pojistného, takže už nebudou tak velké přebytky na účtech zaměstnaneckých pojišťoven. Protikorupční opatření mají zastavit úniky peněz za předražené přístroje. Změní se i stanovení cen a úhrad léků, takže pojišťovny na lécích ušetří.

Plán na hrozící krizi ve zdravotnictví začala tento týden připravovat i bezpečnostní rada státu, která jednala s hejtmany. V případě, že od 1. března dojde k masivnímu odchodu lékařů, vypomůže s péčí také armáda a záchranná služba.

Akutní případy by v rámci možností měly ošetřit fakultní nemocnice a to bez ohledu na spádovost. Nemocnice začnou od druhé poloviny února zvyšovat kapacitu lůžek na úkor případů, které se dají odložit.

Kraj láká lékaře zpět

Pardubický kraj, kde odchází více než třetina lékařů, se rozhodl řešit situaci po svém a nabídl jim zvýšení mzdy na úroveň požadovanou odboráři. Podmínkou je, že stáhnou do 15. února své výpovědi zpět.

Nemocnice by na platy letos ze svých zdrojů uvolnily téměř 34 milionů korun. Ve středu hejtman Radko Martínek prohlásil, že v krajním případě může vyhlásit stav nebezpečí a lékařům návrat do práce přikázat.

S podobným návrhem přišla již dříve ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová, lékaři na něj ale nepřistoupili.

 

Právě se děje

Další zprávy