Praha - Městský soud v Praze v úterý uznal architekta Marka Řičáře vinným z pokusů o dotační podvod. Trest mu ale neudělil, protože považuje dříve udělené šestileté vězení za podobnou trestnou činnost jako dostatečné.
Řičář se podle policie snažil na ministerstvu pro místní rozvoj vylákat peníze, když v žádostech o dotace uvedl nepravdivé údaje. Úřad mu ale nakonec žádné peníze nevyplatil. Dřívější trest za dotační podvod a praní špinavých peněz potvrdil v prosinci 2011 vrchní soud. Řičář podle jeho advokátky do vězení nenastoupil a pátrá po něm policie.
Úterní verdikt není pravomocný a lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Soudce Jan Kadlec uvedl, že se Řičář snažil o dosažení dotací na fiktivní projekty, přičemž nechal v souvislosti s tím také vyrobit smyšlené smlouvy a další dokumenty.
Marek Řičář, který se přejmenoval na Josefa Marka, požádal o konání procesu ve své nepřítomnosti. Podle advokátky Anny Burdové svou vinu popírá, prý se žádného trestného činu nedopustil. Protože však dobrovolně nenastoupil do vězení, vydal na něho loni v září městský soud příkaz k dodání do výkonu trestu.
Bono Publico i kauza Budišov
Architekt se podle státního zastupitelství pokusil jako ředitel společnosti Bono Publico získat od ministerstva peníze tím, že v roce 2005 zaslal žádost o poskytnutí dotace ministerstvu na budoucí projekt bez vědomí údajného žadatele. Předpokládaná dotace z regionálního operačního programu na rozvoj Mikroregionu Horácko měla být 174 milionů korun. Krátce poté v této souvislosti požádal i o 11,76 milionu korun na zpracování projektové dokumentace.
Muž v žádosti ale lhal ohledně toho, že ji vyplnil tehdejší předseda Mikroregionu Horácko a že mikroregion jako investor má vlastní zdroje. Poté požádal o další zhruba dvoumilionovou dotaci, v níž podle žalobce uvedl stejně jako ve třetím případě nepravdivé údaje. Poslední bod obžaloby se týká toho, že Řičář prý předložil starostce jedné z obcí na Třebíčsku k podpisu podklady k žádosti o dotaci ve výši 90 milionů. Protože však obec neměla finanční prostředky, projekt se nerealizoval.
Řičář před několika lety vystupoval jako jeden z klíčových svědků v takzvané kauze Budišov a byl na čas zařazen i do programu na ochranu svědků. Státní zástupce tehdy vinil bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání architekta kvůli získání evropských dotací. Soud ale dvojici pravomocně osvobodil.