"Už léta čekáme, že tentokrát nepůjdou peníze na různé aquaparky a sportoviště, ale na naší školu. Protože situace už je opravdu neudržitelná," říká ředitelka 1. základní školy na Masarykově náměstí v Říčanech Svatava Škroníčková.
Ví, o čem mluví. "Její děti" - 630 žáků - se totiž už léta potulují mezi šesti školními objekty. "Z nich pouze jediná je skutečně budovou školní, postavená k tomu účelu. Budova je z roku 1905," říká ředitelka.
Do té se ovšem všichni žáci nevejdou. V základních školách chybí podle propočtů radnice až 450 míst.
Jak se to mohlo stát? Stěhováním.
Do města a blízkého se od půli 90. let masivně přelévají obyvatelé Prahy. "Lidé chtějí zdravější vzduch, chtějí si postavit domeček a tady v okolí jsou volné pozemky. Městu ohromně narůstá počet obyvatel, zejména mladých s dětmi," říká Zdeňka Vaňhová z odboru školství říčanské radnice.
Pak ukazuje čísla, z nichž je patrné, jak musí místní školy a školy rok od roku absorbovat více a více dětí.
O potížích s předškolní docházkou čtěte ZDE.
Žádáme. Ale takových je dvánáct set
Říčany si drží školek několik, ale na novou školu radnice nemá. Léta proto žádá ministerstvo školství o speciální dotaci, která by jim umožnila postavit novou budovu. Bezvýsledně.
"Bohužel, z kapitoly ministerstva taková věc platit nejde. Ale ministryně školství žádost Říčan podpořila svým dopisem ministrovi financí," podotýká první náměstek ministryně Václav Pícl. A sama ministryně se dnes se na vlastní oči o situaci přesvědčila.
"Budu o tom jednat přímo s ministrem financí a poslanci," slíbila Buzková. Právě podpora říčanské žádosti o mnohamilionovou dotaci ve sněmovně je klíčová. Jen letos si však o speciální peníze z rozpočtu (prostřednictvím svých poslanců) řeklo už přes dvanáct set organizací či obcí. Dohromady chtějí z rozpočtu přes sedm miliard korun. "Troufám si tvrdit, že řada z nich není tak hodnotných," řekla ministryně.
Říčanští si přesto moc nevěří: "Projekt nové školy je nachystaný od poloviny 90. let. V roce 2002 to už vypadalo slibně. Jenže přišly povodně a všechny peníze šly na nápravu této pohromy. Od té doby se nechytáme," stýská si ředitelka Škroníčková..#reklama
Šatna v cele a velké toulání
A tak se prvňáci zatím stále učí v prostorách bývalé mateřské školky. Za rok je čeká další přesun: První stupeň se totiž vzdělává v budově někdejšího říčanského soudu. Z jednacích síní jsou učebny, z cel, jimiž byl soud vybaven, šatny na bundy a přezůvky.
Další prostory si škola zabrala v bývalém kulturním domě - tam se dnes nachází družina a jídelna. Ale protože místa nestačí, do družiny chodí děti i do běžných tříd.
"Jsme nuceni využívat i naprosto nevyhovující prostory jako je učebna autoškoly, prostory hudební školy. Jenže odtamtud musíme zase odpoledne zmizet, protože tam chodí děti do hudebky," dodává ředitelka.
Typickým obrázkem dopoledních Říčan tak je průvod dětí s brašnami, které za dozoru pedagogů přecházejí z místa na místo. "Je to nejen nebezpečné, ale také hrozně neekonomické. Protože - nechceme dětem odrovnat záda, a tak mnohé pomůcky kupujeme dvakrát, aby je nemusely stále přenášet," dodává Škroníčková.
Kabinety? Zbytečný luxus
Starostka města Adriena Mrázová pak lituje i kantory. "Aby měly děti kde být, redukuje se zázemí pedagogických pracovníků," píše starostka.
V praxi to znamená, že většina učitelů už přišla o své kabinety. Místo toho sedí ve sborovně u stolů 1,5 metrů dlouhých, kde jim chybí zázemí.
Dětem se pak nedostávají odborné učebny - laboratoře, fyzikální studovna, prostor pro výtvarnou výchovu či na vaření. "Tělocvična je jedna a malá. O sprchách si můžeme nechat zdát. Městský stadion sice můžeme využívat, ale je daleko, takže pak z toho sportování moc nezbude," dodává ředitelka. "Víte, děti nejsou ve špíně. Ale prostředí, které jsme schopni jim vytvořit, rozhodně neprospívá kvalitě výuky."