Revoluční zákon navrhuje jízdní řád pro nižší exhalace

Pavel Baroch
16. 12. 2009 11:30
Skupina poslanců chce prosadit snižování skleníkových emisí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco v Kodani se světoví státníci zatím marně snaží dohodnout na závazném omezení skleníkových plynů, skupina českých poslanců se ve sněmovně snaží prosadit takovou povinnost aspoň pro Česko.

Novela zákona o emisních povolenkách předpokládá každoroční snižování skleníkových exhalací tak, aby do roku 2050 klesly minimálně o polovinu oproti roku 2010.

Česká republika sice produkuje pouze zhruba půl procenta celosvětových emisí skleníkových plynů, je to však podle zpráv Mezivládního panelu pro klimatickou změnu pětinásobek toho, co bychom vzhledem k počtu obyvatel měli produkovat," uvádí se v důvodové zprávě předlohy, pod níž jsou podepsáni poslanci z ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených.

Snižovat emise je levnější než náprava škod

Zákonodárci tvrdí, že kromě ochrany klimatu pomůže zákon i českému hospodářství. Omezit skleníkové emise je výrazně výhodnější než se pak vyrovnávat s dopady globálního oteplování.

"Škody, kterým zákonem předejdeme, jsou až několikanásobně vyšší než vynaložené náklady," konstatovali poslanci. S odvoláním na ekonomické propočty upozornili, že globální opatření odpovídají snížení ekonomického růstu v průměru o 0,12 procent.

"Náklady na předcházení změnám klimatu - redukci skleníkových plynů - činí ekvivalent asi 3 procenta HDP v roce 2050 (pro srovnání: současný schodek státního rozpočtu je asi 2x větší - pozn. red.). Na odstraňování škod v případě neredukování emisí by však bylo potřeba 5 až 20 procent HDP - podle toho, co do škod započítáváme," uvádí se v návrhu zákona. 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Předkladatelé zákona zároveň upozorňují, že díky snižování skleníkových emisí se sníží rodinné účty na vytápění, protože stát pomůže lidem zateplit domy, nebo se ušetří na dovozu plynu a ropy.

"Česká ekonomika během roku 2008 každý den utratila 390 milionů korun jen za dovoz ropy," uvádí se v předloze.

Je to málo, říká Hnutí Duha

S nápadem, aby se Česko zavázalo k postupnému plynulému snižování skleníkových plynů, přišlo letos na jaře ekologické Hnutí Duha, které se inspirovalo ve Velké Británii.

Současnou iniciativu skupiny poslanců sociální demokracie, lidovců a zelených označila organizace jako "dobrý zákon s nedostatečným obsahem". Podle sdružení by se měly emise snižovat aspoň o dvě procenta ročně a nikoli jen o 1,4 procento, jak navrhují poslanci.

"Je to důležitý krok kupředu. Budeme ale prosazovat nezbytná vylepšení," řekl Petr Machálek, ředitel Hnutí Duha.

"Experti se shodují, že pouhé padesátiprocentní snížení exhalací problém vůbec neřeší. Stodvacetikilovému tlouštíkovi lékaři také nedoporučí, aby shazoval jen půl kila ročně. Pačesova komise i volební program ČSSD shodně počítají s osmdesáti procenty," dodal Machálek.

Stínový ministr z ČSSD: Musíme být realisté

Foto: Ondřej Besperát

Také současný ministr životního prostředí Jan Dusík pokládá návrh zákona za málo ambiciózní. Evropská unie počítá s omezením minimálně 80 procent. "Neodpovídá to evropskému cíli, ale prostudujeme to," řekl Aktuálně.cz Dusík.

Jeden ze spoluautorů zákona, stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD uvedl, že větší povinné omezování skleníkových plynů by nemělo u ostatních poslanců a senátorů nejspíš šanci.

"Taky by se mi líbily vyšší čísla, ale nejde to vzhledem k reálnému stavu v parlamentu," řekl Aktuálně.cz Petržílek. Pokud ovšem Česko podepíše mezinárodní dohodu o radikálnějším snižování, bude to mít přednost před zákonem.

Klaus zákon nepodepíše, míní Bursík

Pod zákonem je podepsán i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, současný poslanec za zelené. Také on uznává, že snížení emisí o 50 procent, jak s ním počítá návrh zákona, je málo.

"Považoval jsem za dobré, že se otevře politická debata. Budeme mít dost času, abychom ten návrh upravili," řekl Aktulně.cz Bursík, podle něhož ovšem hrozí, že se proti novele postaví Senát a nepodepíše ji ani prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy