Mikronésie píše Čechům, chce rozhodovat o Prunéřovu

Pavel Baroch
15. 12. 2009 12:40
Ostrovní státeček se chce podílet na posuzování vlivů elektrárny na životní prostředí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tichomořská Mikronésie se obává, že česká uhelná elektrárna Prunéřov, vzdálená desítky tisíc kilometrů, může přispět k tomu, že ostrovní státeček zmizí pod mořskou hladinou.

Prunéřov je největším českým zdrojem skleníkových plynů, kvůli nimž stoupá hladina oceánů a mění se klima.

Mikronésie se obrátila na české ministerstvo životního prostředí, aby se mohla zapojit do procesu, v němž se posuzuje vliv modernizovaného Prunéřova na životní prostředí.

"Federativní stát Mikronésie má rozumné důvody se domnívat, že jeho území bude ovlivněno dopady na životní prostředí z výše uvedeného plánu," uvádí se v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Ludvík Hradilek

Modernizaci elektrárny chystá její majitel společnost ČEZ.

Je to poprvé, co se oběť ozvala

Česká pobočka mezinárodní organizace Greenpeace uvedla, že je to patrně poprvé, kdy se současné nebo budoucí oběti klimatických změn rozhodly právní cestou ovlivnit zahraniční projekt, který je ohrožuje jejich emisemi skleníkových plynů.

V listu se připomíná, že případná modernizace a rozšíření provozu by způsobilo 0,021 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého na dalších 25 let.

"Prunéřov je jedním z největších industriálních zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě a uvedení či zdokonalení jakékoliv velké uhelné elektrárny by mohlo hrát důležitou úlohu v destrukci celého našeho státu," stojí v dopise Úřadu pro životní prostředí a mimořádné situace Federálních států Mikronésie.

Mikronésie dostane podklady, slíbilo ministerstvo

České ministerstvo životního prostředí hodlá ještě tento týden na dopis Mikronésie odpovědět. Podle českých zákonů má Mikronésie právo se do posuzování vlivů elektrárny na životní prostředí zapojit.

"Pošleme jim veškerou dokumentaci i posudek. Připomínky Mikronésie zapracujeme do závěrečného stanoviska, které by mělo být hotovo na konci ledna," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, šéf poradců ministra životního prostředí.

Foto: Ludvík Hradilek

Zatím se hlásily jen sousední země

Vondrouš uvedl, že žádost od tak vzdálené země ministerstvo ještě nedostalo. Až dosud se do posuzování vlivů na životní prostředí zapojovaly jen sousední země - Rakousko, Německo a Polsko.

Dopis od Mikronésie přišel v době, kdy se v Kodani snaží světoví státníci dohodnout na závazném snižování skleníkových plynů.

"Zatímco ministři a hlavy států přijíždějí do Kodaně, aby do konce týdny uzavřeli celosvětovou dohodu o ochraně klimatu, malé ostrovní státy začínají využívat všech dostupných politických i právních prostředků, aby zabránily svému zániku," uvedla pražská kancelář Greenpeace.

Čtyřicetkrát více emisí než Mikronésie

Organizace připomněla, že prunéřovská elektrárna vypustí ročně 40krát více oxidu uhličitého, než jsou emise celé Mikronésie.

Česko vesrus Mikronésie

Celkové roční emise CO2:

  • Česko: 129 949 mil. tun
  • Prunéřov: 10 103 mil. tun
  • Mikronésie: 0,23 mil. tun

Roční emise na obyvatele:

  • Česko: 12,5 tun
  • Mikronésie: 2,14 tun

Greenpeace, Ekologický právní servis a další sdružení nyní vedou souboj se společností ČEZ o to, jakou bude mít modernizovaný Prunéřov účinnost. Od toho se totiž odvíjí i to, kolik oxidu uhličitého a dalších škodlivin vypustí z komínu.

ČEZ plánuje zvýšit účinnost z 32 procent na 38, což je podle nevládních organizací málo. Požadují minimálně 42procentní účinnost.

"Klimatické změny jsou globálním problémem a lidé, jejich životy, zdraví a majetek jsou ohroženy emisemi našich průmyslových podniků, mají právo žádat globální řešení. Podporujeme žádost Mikronésie o mezinárodní posouzení Prunéřova," řekl Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

ČEZ: Vybrali jsme to nejlepší

Společnost ČEZ se brání tvrzením, že pro elektrárnu, pro níž je zajištěno uhlí na 25 let provozu, zvolil tu nejmodernější a nejčistší technologii. Argumentuje i tím, že musel najít nejlepší rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií.

Foto: Ludvík Hradilek

"Nelze totiž upřednostnit jen jeden faktor, pak by totiž elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností nikdo nekoupil," konstatoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dodal, že i tak bude Prunéřov plnit všechny přísné ekologické limity a díky uzavření Prunéřova I a modernizaci Prunéřova II se sníží emise škodlivých látek přibližně o polovinu.

ČEZ navíc tvrdí, že vliv emisí z její elektrárny Prunéřov na rozvojové země není prokazatelný. Podle posudku, který si nechala firma vypracovat, je "emisní příspěvek elektrárny z hlediska globálních emisí zcela marginální" a vliv na rozvojové země neprokazatelný.

Chceme nechat Prunéřov zavřít, říkají Greenpeace

Greenpeace to ale nestačí. "Vzhledem k tomu, že ČEZ trvale odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, budeme požadovat ukončení provozu elektrárny," řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

"Nedostatek energie nám nehrozí, ČEZ by pouze musel snížit současný masivní export české elektřiny přibližně na třetinu," dodal Rovenský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy