Reprodukční číslo R opět kleslo, má hodnotu 0,85. Stále to nestačí, upozorňuje ÚZIS

Radek Dragoun Radek Dragoun
12. 11. 2020 15:09
Aktuální hodnota reprodukčního čísla, které uvádí, kolik jeden nakažený infikuje dalších lidí, podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky klesla zhruba na 0,85. Ředitel ústavu Ladislav Dušek však ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, upozorňuje, že tato hodnota stále není pro rychlejší zpomalení epidemie dostatečná.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba

Reprodukční číslo kleslo pod jedna, což znamená, že epidemie v Česku nyní už nezrychluje, ale naopak zpomaluje. Ovšem automobilovou terminologií jde zatím jen o mírné sešlápnutí brzdového pedálu. "V řadě regionů se situace začala mírně lepšit. Celkově se situace obrací k lepšímu, brždění na populační úrovni je ale stále pomalejší a odpovídá reprodukčnímu číslu 0,85. Navíc není patrný žádný eskalovaný rizikový trend v nemocnicích," hodnotil šéf zdravotních statistiků Dušek stav epidemie v interní zprávě, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici.

O tom, že epidemie v Česku dál nezrychluje, svědčí i čísla nově nakažených. Jejich počet v mezitýdenním srovnání mírně klesá, snižuje se i podíl pozitivních testů, které symbolizují, do jaké míry je šíření viru pod kontrolou. 

V obou ukazatelích však Česko stále dosahuje vysokých hodnot. V úterý a ve středu přibylo kolem devíti tisíc nových případů, což znamená, že i v následujících dnech budou nemocnice přijímat velký počet pacientů s covidem-19. Z aktuálních statistik vyplývá, že hospitalizaci potřebuje zhruba šest procent nakažených, přičemž do nemocnice se obvykle dostanou deset dní od zjištění diagnózy.

Vysoký stále zůstává podíl pozitivních testů, a to 28 procent. Toto číslo rovněž klesá, před několika dny činil klouzavý týdenní průměr 32 procent. Obecně se přitom tvrdí, že toto číslo by nemělo přesahovat hodnotu pěti procent, tudíž i v tomto aspektu je Česko daleko od přijatelných hodnot. 

Z těchto důvodů je fakt, že se reprodukční číslo dostává pod hodnotou 1, sice pozitivní zprávou, ale stále to nestačí. Přítomnost viru v české populaci je stále masivní a jeho šíření je nutné brzdit ještě mnohem více. I stávající - ač snižující se - čísla navíc znamenají, že v příštích dnech budou nemocnici stále čelit náporu pacientů, přestože by jejich počty mohly přece jenom o něco klesnout.

"Aktuální hodnota (reprodukčního čísla) je mírně nižší než 0,9, což ale stále není dostatečné pro rychlejší zpomalení epidemie. Je nutné posilovat dodržování přijatých opatření," uvedl proto Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Statistici nyní počítají se čtyřmi variantami dalšího vývoje, přičemž Česko se nyní nachází mezi dvěma nejpozitivnějšími. Nejoptimističtější varianta počítá s tím, že by se podařilo reprodukční číslo stlačit na 0,73. V takovém případě by v posledním listopadovém týdnu přibývalo průměrně zhruba 2 800 nakažených denně. O něco méně pozitivní scénář s reprodukčním číslem 0,87 počítá v závěru měsíce s téměř sedmi tisíci nakaženými denně, což mimo jiné dokazuje, že i rozdíly v řádech desetin hrají u reprodukčního čísla velmi významnou roli.

Co se však zatím nedaří, je ochránit před nákazou seniory, kteří patří do nejohroženější skupiny obyvatel. Právě tito lidé nejčastěji potížím způsobeným nemocí covid-19 podlehnou. Zejména počty nakažených seniorů rovněž rozhodují o naplněnosti nemocnic. U lidí starších 65 let totiž vyžaduje hospitalizaci každý třetí. 

Za posledních sedm dnů laboratoře odhalily 11 706 lidí starších 65 let s nákazou covid-19, přičemž téměř 6 tisíc z nich bylo starších 75 let. Do středy tak za listopad přibylo přes 19 tisíc nakažených seniorů starších 65 let, což je více než polovina toho, kolik se jich nakazilo za celý říjen. 

Jako problematické se jeví domovy seniorů, kde hygienici odhalují ohniska nákazy. V těchto dnech začínají v podobných zařízení probíhat plošná testování pomocí antigenních testů, které mají koronavirus u infikovaných jedinců odhalit dříve, aby se co nejvíce snížilo riziko, že se nákaza rozšíří ve větším měřítku v celém domově. 

Foto: Ústav zdravotních informací a statistik
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy