Remdesiviru se k nám dostane možná pár stovek ampulí, léčí se jím už první Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2020 15:06
Americká firma Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří schéma, podle nějž se experimentální lék remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům. Do Česka se podle zástupce přednosty anesteziologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka dostane možná pár desítek nebo pár stovek ampulí léku, který může pomáhat proti nemoci Covid-19 způsobované novým koronavirem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Lék pro experimentální léčbu byl do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) přivezen v úterý ráno, nemocnice ho vzápětí intravenózně podala pacientovi s těžkým průběhem onemocnění Covid-19. "Zatím nijak nezareagoval. Bude se podávat jednou denně po deset dní," uvedl Balík. Jde o muže připojeného na speciální přístroj, který okysličuje krev. 

Podle lékařů má vážně poškozené plíce. "Dosavadní léčba pacienta stabilizovala a umožnila mu přežít, než lék dorazil," dodal. Lékaři podle něho očekávali, že bude první českou obětí nákazy.

Podle Balíka, který je ošetřujícím lékařem pacienta ve vážném stavu, se VFN stala účastníkem klinické studie. "Nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje," zdůraznil.

"Firma bude muset s námi asi ve spolupráci s intenzivisty, infektology a nepochybně ministerstvem vytvořit jakýsi mechanismus a indikační schéma, podle kterého se tento lék dostane těm nejpotřebnějším," doplnil.

Ředitel VFN David Feltl uvedl, že první dávka léku je zdarma. Podle Balíka bude později nutné, aby se na lék "alokovaly pojišťovací zdroje", ale předpokládá, že několik desítek nebo stovek ampulí nebude finanční zátěží.

Nejslibnější kandidát na boj s koronavirem

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která remdesivir označila za "nejslibnějšího kandidáta" v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Lék v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Jeho podání je stále experimentální. "Účinnost se potvrdila na zvířatech, ale chybí nám studie na lidech. Vědět jistě to můžeme během tohoto roku," řekl Balík. Mechanismus účinku ale podle něho vypadá přesvědčivě.

Přivítal také, že ministerstvo omezilo předepisování léku Plaquenil. Jeho neodborné podávání by podle něj totiž pacienty mohou vážně poškodit, zejména starší lidi, kteří berou léky na srdce. "Víme, že funguje v laboratorních podmínkách, ale má spoustu vedlejších účinků. V nemocnicích je ale dokážeme ohlídat," dodal Balík. Lék s účinnou látkou hydrochlorochin se používá jako antimalarikum nebo dlouhodobé antirevmatikum.

Česko mělo v úterý ráno 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během pondělka podle webu ministerstva zdravotnictví přibylo 126 případů. Česko má zatím dvě oběti nákazy, vyléčilo se podle dostupných údajů osm lidí.

Nejtěžší pacient má selhání obou plic a je napojený na mimotělní oběh, požádali jsme o nově schválený lék Remdesivir, ale není jasné, že ho dostaneme. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy