Ředitelé je chválí, děti milují, a přece půjdou ze škol

Jan Gazdík Jan Gazdík
28. 1. 2014 5:30
Třináct tisíc učitelů se kvůli novému zákonu ocitá před volbou: studovat, nebo odejít.
Miluše Kočová začíná v sedmačtyřiceti novou dráhu. Po dětech se mi ale bude stýskat, říká.
Miluše Kočová začíná v sedmačtyřiceti novou dráhu. Po dětech se mi ale bude stýskat, říká. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Učitelka prvního stupně základní školy v pražských Bohnicích Miluše Kočová vstoupí na konci týdne do možná posledního pololetí dlouholeté pedagogické kariéry. Nic na tom nemění fakt, že je mezi žáky zbožňovaná, u rodičů respektovaná a pro vedení školy nepostradatelná. 

Patří mezi více než 13 tisíc učitelů, jež postavili zákonodárci před jasnou podmínku - buď začnete studovat, nebo ze škol odejdete. Termín vyprší na konci kalendářního roku.

Učitelka Kočová přitom složila úspěšně zkoušky na pedagogickou fakultu pětkrát a čtyřikrát se dozvěděla, že jako dcera kulaka, neteř odpůrce režimu nasazeného na uran a příbuzná emigranta nemá šanci. Musí prý napřed dokázat loajalitu prací v mateřské školce a poté na prvním stupni základní školy. Popáté jí rovnou řekli, aby se příští rok už dál nenamáhala - tehdy jí bylo třiadvacet let.

Infobox

  • Ve školství pracuje více než 13 tisíc (stav ke 30. 9. 2013 byl 13 386) "nekvalifikovaných" pracovníků, což je 10 procent všech. Kdo z nich nezahájí potřebné pedagogické studium, bude muset školství opustit. Ještě loni byly základní školy ujišťovány, že na zkušené učitele, kteří se osvědčili v praxi, se bude vztahovat výjimka.
  • Experti a ředitelé škol odhadují, že tak s koncem tohoto kalendářního roku budou muset odejít stovky zkušených učitelů, kteří nemohli v době totality vystudovat pedagogickou fakultu a nemají tudíž odpovídající vzdělání (například i vyskoškoláci). Ministerstvo školství tento údaj nerozporuje a statistiku o odcházejících učitelích nevede. Stejně tak neeviduje učitele, kteří si dálkovým studiem doplňují vzdělání.
  • Ministersvo školství připravuje metodickou podporu krajským úřadům v případech, kdy nebudou moci kvůli odcházejícícm učitelům obsadit uvolněná místa kvalifikovanými pedagogy. Zvažuje se, že ředitelé by pak mohli například vyhlásit konkurs a pokud by v něm zvítězil "nekvalifikovaný" pedagog s mnohaletou praxí, mohl by učit nadále.

A nyní, po bezmála třiceti letech ve školství, musí jako "nekvalifikovaná" svou práci opustit. Třebaže se po změně režimu celou dobu vzdělávala a studovala.

"Je mi to moc líto, že musí skončit," říká ředitel bohnické školy Petr Zmek. "V jejím případě má vysokoškolský diplom cenu pouhého papíru. Stále jsme věřili a byli ujišťováni, že rozum zvítězí a že na schopné učitele, kteří nemohli za totality vystudovat pedagogickou fakultu, se bude vztahovat výjimka. Rozum legislativců nakonec nezvítězil a učitelé, kteří si za totality užili své, musejí odejít," konstatuje.

Má to cenu?

Ředitelka jiné školy - Základní školy generálporučíka Františka Peřiny v Řepích - řeší stejné případy a říká, že jedné z takzvaně nekvalifikovaných pedagožek svěřuje letos svého vnuka.

"Neznám lepší učitelku. Ona se jako pedagog snad už narodila," říká. Podle ní přichází do školství řada učitelů ze soukromých škol, o jejichž úrovni nemá valné mínění. "Třicet či čtyřicet let učitelské práce žádná škola nenahradí," tvrdí ředitelka velmi respektované základní školy. 

Míní také, že zkušeným pedagogům, kteří na sobě celá léta pracovali, aby mohli učit, nové vysokoškolské vzdělání už nic nedá. "Mám tu třeba výtečného absolventa hudební konzervatoře - ani pro něho nebude podle zákona místo."

Jiná podřízená Jarmily Pavlišové se v padesáti letech přihlásila kvůli novému zákonu na soukromou vysokou pedagogickou školu. Platit ji bude z průměrného učitelského platu.

Žně pro privát

Zákon, podle něhož musejí učitelé s mnohaletou praxí letos skončit - třebaže byli stále ujišťováni o výjimce -, považuje Pavlišová za velmi necitlivý. A krutý je pak v případech pedagogů šikanovaných komunistickým režimem.

Diplom má někdy cenu papíru, říká ředitelka základní školy v Řepích Jarmila Pavlišová.
Diplom má někdy cenu papíru, říká ředitelka základní školy v Řepích Jarmila Pavlišová. | Foto: Jan Gazdík

Oprávněný protiargument samozřejmě zní, že za bezmála pětadvacet let od pádu komunistického režimu si tito skvělí, leč "nekvalifikovaní" učitelé mohli vysokoškolské pedagogické vzdělání doplnit.

"Já si ho doplnila, zaplatila jsem za to rozpadem manželství. Stejně jako jiné dvě kolegyně, které tu ve škole mám. Takže se ptejme po ceně a možná i oběti, která nemusí vždy stát za to," připomíná Jarmila Pavlišová.

A poukazuje na další problém: státní pedagogické fakulty otevírají dnes dálkové ročníky jen výjimečně, takže učitelům s mizernými platy zbývají jen soukromé školy.

Marná víra

Učitelka Miluše Kočová je s koncem své dráhy smířena. Chápe, že se jí škola musí zbavit.

Nikdo jí ale nemůže vyčítat, že se o vysokou školu málo snažila. Když jí komunisté odmítli právo na vzdělání jako druhořadému občanovi, získala alespoň druhou pedagogickou maturitu.

Říká, že pedagogické práci dávala všechno, na víc už neměla síly a věřila, že zákonodárci zohlední případy učitelů s osudem, jaký měla ona. "Hlavně po dětech se mi bude stýskat. Jen těžko popsat radost a zadostiučinění, kdy hledáte a podporujete jejich talent," bilancuje třicetiletou praxi končící učitelka.

Rodiče protestují

Zklamání však je i na straně rodičů jejích žáků. "To snad nemyslíte vážně. Učila mého prvního syna a teď má v rukou i toho druhého. Je pro nás zárukou laskavého a dobrého učitele, " říká za mnohé Lucie Grohmanová, matka dvou dětí, které prošly třídou končící učitelky Miluše Kočové.

Další rodič - Stanislava Bártová - zase oceňuje práci učitelky, když se vrátila se synem po třech letech ze Švédska. "Děti se tam v prvních ročnících neklasifikují ani jinak nehodnotí. Pro syna byl přechod do české školy velmi těžký a nebýt Miluše Kočové, asi  bychom to nezvládli. Za dva měsíce ho naučila psát česky."

Miluše Kočová se jako školená psychoterapeutka připravuje na novou kariéru: zakládá si poradnu a přemýšlí o grafice webových stránek nového působiště. S učením musí skončit už za pět měsíců. "V sedmačtyřiceti začínám novou životní etapu. Beru to jako výzvu - přesto si ale říkám, že zákony by mohly být k lidem někdy vstřícnější."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy