Praha - Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo zdravotnictví. Lékový ústav zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů eRecept, který má být povinný od ledna. Nový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už dříve řekl, že systém je nepřipravený, nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat.
Blahuta podle ministerstva požádal státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví Ivo Benedu o odvolání ze služebního místa ředitele k pondělnímu dni z osobních důvodů.
Ministr zdravotnictví Blahutovo rozhodnutí respektuje. "Panu řediteli Blahutovi velice děkuji za odvedenou práci v čele lékového ústavu a přeji mu mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě," uvedl ministr.
Řízením úřadu bude podle Vojtěcha pověřena náměstkyně ředitele Irena Storová. Na funkci ředitele bude vypsáno řádné výběrové řízení. Podle Vojtěcha nejspíš do konce ledna.
Lékový ústav má na starosti například povolování nových léků nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích. Na starosti má také přípravu systému elektronických receptů. Systém ale kritizovala lékařská veřejnost, lékárníci i pacienti.
Blahuta v dopise adresovaném poslanci ANO a nyní už premiérovi Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak.
"Zatím nikdo nebyl ochoten vyslovit ten jediný opravdový důvod, proč je odpor vůči eReceptu tak výrazný. Jde o rozkrytí černé díry v předepisování léčivých prostředků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, respektive mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, a tak jednoznačně prokázat účelovost proskripce," uvedl v dopise.
Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna příštího roku, systém ale kritizují. Nový ministr zdravotnictví už před svým jmenování řekl, že státní správa nebyla schopna systém elektronických receptů připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času zřejmě není reálné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.
Elektronické recepty zavedl v Česku zákon už v roce 2007. Vytvoření nového systému, jeho čtyřletá podpora a rozvoj stál SÚKL 14 milionů korun, provoz 100 tisíc korun měsíčně. Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok, nyní je to asi 70 milionů papírových receptů. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.