Ředitel ČT poprvé přijde o část ročního bonusu. Radní se mu rozhodli třetinu sebrat

Radek Dragoun Radek Dragoun
24. 6. 2020 16:18
Generální ředitel České televize Petr Dvořák poprvé od nástupu do funkce neobdrží roční bonus v plné výši. Radní se mu rozhodli třetinu sebrat. Obdrží tedy takřka 1,6 milionu korun. Nedávno zvolená radní Hana Lipovská dokonce požadovala, ať Dvořák nedostane žádný bonus. Její návrh podpořili ale pouze tři další radní. Členové rady si také zvolili nového předsedu, stal se jím René Kühn.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

Radní René Kühn, který stál za návrhem vyplatit generálnímu řediteli České televize odměnu ve výši dvou třetin její maximální hodnoty, na zasedání vysvětlil, že to je především kvůli tomu, že se na začátku letošního roku nepodařilo České televizi napoprvé přes radu prosadit dlouhodobý finanční plán televize a rozpočet na daný rok. Rada vedení televize vrátila oba dokumenty k přepracování a schválila je až napodruhé. 

Dvořák tak za loňský rok obdrží roční prémii ve výši téměř 1,6 milionu korun. Její maximální výše byla 2,4 miliony korun. Ředitel může za každý rok dostat prémii ve výši desetinásobku měsíční mzdy. 

Odměnu ve výši 66 procent odsouhlasilo osm z patnácti radních. Dvořák tak poprvé od svého nástupu do funkce v roce 2011 neobdržel plný bonus. 

Radní Hana Lipovská dokonce navrhovala, že by Dvořák neměl obdržet žádnou odměnu. "Nedat bonusy neznamená dát pětku nebo vyhodit. Od toho je odvolání generální ředitele. O tom tady ale nikdo nemluví," vysvětlila radní Lipovská. Podle ní nepřiznat řediteli bonus znamená, že by ve škole dostal jedničku, nikoliv už jedničku s hvězdičku. 

Radní Lipovská už před jednáním upozornila na svém Facebooku, že si podle ní generální ředitel žádnou odměnu nezaslouží. "Stoprocentní mzdu podle mě dostane zaměstnanec tehdy, pokud pracuje na sto procent. Schválení bonusů generálního ředitele v plné výši by pak znamenalo, že jsme přesvědčeni o tom, že generální ředitel fungoval na 180 procent," napsala na sociální síť. 

V tom ji podpořil radní Pavel Matocha, který mimo jiného prozradil, že pro přiznání plné odměny nebyl během pracovních jednání žádný z členů rady. "Každý člen rady si tedy myslí, že výkon pana generálního ředitele nebyl tak výborný jako v předchozích letech," řekl Matocha. 

"Běžní lidé přicházejí o část základní mzdy, bonus není na místě"

On sám se přiklonil k tomu, že by Dvořák neměl dostat žádnou odměnu. Argumentoval zejména současnou ekonomickou krizí, kterou způsobila pandemie koronaviru. "Podniky propouští, brutálně se šetří, škrtají se nejenom bonusy a prémie, ale zaměstnancům se snižují základní mzdy, tak bychom si měli říct, že v této situaci je správné, aby Rada ČT řekla, že bonus generálnímu řediteli za rok 2019 z těchto důvodů nebude přiznán," vysvětloval Matocha. 

Pro návrh Lipovské, aby Dvořák nedostal žádný bonus, hlasovali další dva radní, které sněmovna společně s Lipovskou zvolila zatím v poslední volbě členů rady - tedy Matocha a Lubomír Veselý. Přidal se k nim Roman Bradáč. 

Lipovská nechtěla Dvořákovi bonus přiznat zejména z hospodářských důvodů. Vyčítala mu, že vedení České televize pokračovalo v rozpouštění peněz z Fondu televizních poplatků, což je určitá našetřená rezerva televize. Televize však dlouhodobě argumentuje, že tyto peníze byly v minulosti našetřeny právě z toho důvodu, aby je mohla využívat v budoucnosti. Navíc je utrácí pomalejším tempem, než se před lety očekávalo. 

Rada ČT má nového předsedu

Rada ČT si ve středu zvolila také nového předsedu, hlasy jedenácti radních z patnácti byl zvolen René Kühn. Nakonec neměl žádného protikandidáta. Nominace obdržel také Vladimír Karmazín, ale ten ji nepřijal. 

"Je to silný a pro mě překvapivý mandát. Bude to poměrně dobrodružné," řekl Kühn po oznámení výsledků. 

Rada volila ještě na dvě volná místopředsednická místa. O posty usiloval Martin Doktor, Pavel Matocha a Daniel Váňa. V prvním kole zvolili radní jedenácti hlasy pouze Váňu. Ve druhém kole pak na úkor Doktora zvítězil Matocha, když obdržel devět hlasů.

Video: Ředitele ČT vykopnou, věřte mi. Snem Xavera Veselého je politika, tvrdí Šarapatka

Noví radní ČT budou hájit Babišovy zájmy. Jsou to lidé, kteří budou televizi házet klacky pod nohy, tvrdí člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 39 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy