Ředitel ČT poprvé přijde o část ročního bonusu. Radní se mu rozhodli třetinu sebrat

Radek Dragoun Radek Dragoun
24. 6. 2020 16:18
Generální ředitel České televize Petr Dvořák poprvé od nástupu do funkce neobdrží roční bonus v plné výši. Radní se mu rozhodli třetinu sebrat. Obdrží tedy takřka 1,6 milionu korun. Nedávno zvolená radní Hana Lipovská dokonce požadovala, ať Dvořák nedostane žádný bonus. Její návrh podpořili ale pouze tři další radní. Členové rady si také zvolili nového předsedu, stal se jím René Kühn.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

Radní René Kühn, který stál za návrhem vyplatit generálnímu řediteli České televize odměnu ve výši dvou třetin její maximální hodnoty, na zasedání vysvětlil, že to je především kvůli tomu, že se na začátku letošního roku nepodařilo České televizi napoprvé přes radu prosadit dlouhodobý finanční plán televize a rozpočet na daný rok. Rada vedení televize vrátila oba dokumenty k přepracování a schválila je až napodruhé. 

Dvořák tak za loňský rok obdrží roční prémii ve výši téměř 1,6 milionu korun. Její maximální výše byla 2,4 miliony korun. Ředitel může za každý rok dostat prémii ve výši desetinásobku měsíční mzdy. 

Odměnu ve výši 66 procent odsouhlasilo osm z patnácti radních. Dvořák tak poprvé od svého nástupu do funkce v roce 2011 neobdržel plný bonus. 

Radní Hana Lipovská dokonce navrhovala, že by Dvořák neměl obdržet žádnou odměnu. "Nedat bonusy neznamená dát pětku nebo vyhodit. Od toho je odvolání generální ředitele. O tom tady ale nikdo nemluví," vysvětlila radní Lipovská. Podle ní nepřiznat řediteli bonus znamená, že by ve škole dostal jedničku, nikoliv už jedničku s hvězdičku. 

Radní Lipovská už před jednáním upozornila na svém Facebooku, že si podle ní generální ředitel žádnou odměnu nezaslouží. "Stoprocentní mzdu podle mě dostane zaměstnanec tehdy, pokud pracuje na sto procent. Schválení bonusů generálního ředitele v plné výši by pak znamenalo, že jsme přesvědčeni o tom, že generální ředitel fungoval na 180 procent," napsala na sociální síť. 

V tom ji podpořil radní Pavel Matocha, který mimo jiného prozradil, že pro přiznání plné odměny nebyl během pracovních jednání žádný z členů rady. "Každý člen rady si tedy myslí, že výkon pana generálního ředitele nebyl tak výborný jako v předchozích letech," řekl Matocha. 

"Běžní lidé přicházejí o část základní mzdy, bonus není na místě"

On sám se přiklonil k tomu, že by Dvořák neměl dostat žádnou odměnu. Argumentoval zejména současnou ekonomickou krizí, kterou způsobila pandemie koronaviru. "Podniky propouští, brutálně se šetří, škrtají se nejenom bonusy a prémie, ale zaměstnancům se snižují základní mzdy, tak bychom si měli říct, že v této situaci je správné, aby Rada ČT řekla, že bonus generálnímu řediteli za rok 2019 z těchto důvodů nebude přiznán," vysvětloval Matocha. 

Pro návrh Lipovské, aby Dvořák nedostal žádný bonus, hlasovali další dva radní, které sněmovna společně s Lipovskou zvolila zatím v poslední volbě členů rady - tedy Matocha a Lubomír Veselý. Přidal se k nim Roman Bradáč. 

Lipovská nechtěla Dvořákovi bonus přiznat zejména z hospodářských důvodů. Vyčítala mu, že vedení České televize pokračovalo v rozpouštění peněz z Fondu televizních poplatků, což je určitá našetřená rezerva televize. Televize však dlouhodobě argumentuje, že tyto peníze byly v minulosti našetřeny právě z toho důvodu, aby je mohla využívat v budoucnosti. Navíc je utrácí pomalejším tempem, než se před lety očekávalo. 

Rada ČT má nového předsedu

Rada ČT si ve středu zvolila také nového předsedu, hlasy jedenácti radních z patnácti byl zvolen René Kühn. Nakonec neměl žádného protikandidáta. Nominace obdržel také Vladimír Karmazín, ale ten ji nepřijal. 

"Je to silný a pro mě překvapivý mandát. Bude to poměrně dobrodružné," řekl Kühn po oznámení výsledků. 

Rada volila ještě na dvě volná místopředsednická místa. O posty usiloval Martin Doktor, Pavel Matocha a Daniel Váňa. V prvním kole zvolili radní jedenácti hlasy pouze Váňu. Ve druhém kole pak na úkor Doktora zvítězil Matocha, když obdržel devět hlasů.

Video: Ředitele ČT vykopnou, věřte mi. Snem Xavera Veselého je politika, tvrdí Šarapatka

Noví radní ČT budou hájit Babišovy zájmy. Jsou to lidé, kteří budou televizi házet klacky pod nohy, tvrdí člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy