Radní ČT Lipovská jela limuzínou s Ovčáčkem. Předávala mi svou knihu, tvrdí mluvčí

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 6. 2020 13:14
Nová členka Rady České televize Hana Lipovská se v úterý sešla na Pražském hradě s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Poté s ním odjela hradní limuzínou s řidičem. Lipovská už se za využití vozu placeného ze státních peněz omluvila. Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že Lipovská chtěla jemu a prezidentu Miloši Zemanovi předat svou novou knihu.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a členka Rady ČT Hana Lipovská
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a členka Rady ČT Hana Lipovská | Foto: Kamil Švec

Politolog a analytik České televize Kamil Švec v úterý kolem půl šesté odpolední na třetím nádvoří Pražského hradu vyfotografoval, jak nová členka Rady České televize Hana Lipovská nasedá do hradní limuzíny s řidičem společně s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Vozidlem pak spolu odjeli. 

Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že se s Lipovskou sešel kvůli tomu, že jemu a prezidentu Zemanovi chtěla předat svou novou publikaci. "Vzhledem k tomu, že jsem právě v ten čas plánovaně odjížděl z kanceláře, nabídl jsem, že mi může publikaci předat po cestě vozem. Při této příležitosti jsem předal paní Lipovské dárek - papírový skládací Mariánský sloup," řekl Ovčáček. 

Lipovská již přiznala, že udělala hrubou chybu, když do limuzíny nasedla. "Využila jsem služeb automobilu organizace placené daňovými poplatníky ze státního rozpočtu. Ta chyba mě mrzí o to více, že jsem si jako členka Rady České televize měla uvědomit střet zájmů, do kterého jsem se v ten moment dostala, a do automobilu, který je financován ze státního rozpočtu, nikoli soukromý, vůbec nenastoupit," napsala na Facebook s tím, že už řeší způsob, jakým svou cestu uhradit. 

Chybou však podle ní nebylo to, že se setkala s mluvčím prezidenta. "Jsem přesvědčená, že ve svobodné, demokratické společnosti se může člověk setkávat s kýmkoli. A v tom budu pokračovat," uvedla. 

Kam jeli, mluvčí neupřesnil

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela s Lipovskou spojit, do vydání textu se jí to ale nepodařilo. Není to přitom poprvé, kdy byla Lipovská viděna s prezidentovým mluvčím. Po své nominaci na radní České televize a ještě před jejím zvolením neplánovaně zdokumentovali jejich setkání reportéři pořadu 168 hodin. Protože mluvčí reportérce dlouhodobě neodpovídal na položené dotazy, snažila se ho zeptat přímo při tomto setkání. Ovčáček však reagoval velmi podrážděně, zatímco Lipovská "nenápadně" šla dál. 

Pozornost to vyvolalo zejména z toho důvodu, že prezident Zeman je - podobně jako Lipovská před volbou - velkým kritikem České televize. Lipovská však tehdy tvrdila, že šlo pouze o soukromou schůzku a nesnažila se získat pro svou kandidaturu podporu Hradu. 

Kam Lipovská s Ovčáčkem odjela není zřejmé. Mluvčí na otázku Aktuálně.cz, kam limuzínou jel, odpověděl pouze stručně, že na "plánované setkání". Podrobnější informace i po doplňující otázce odmítl prozradit.

Podle bývalého šéfa hradního protokolu za prezidenta Václava Klause a Miloše Zemana Jindřicha Forejta a dlouholetého mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka není neobvyklé, že prezidentův mluvčí využívá hradní limuzíny s řidičem.

"Několik nejvyšších úředníků a nejbližších spolupracovníků prezidenta má nárok na využití vozů, které jsou primárně určeny pro reprezentativní účely. Zahraniční návštěvy tu ale nejsou každodenně. Limuzíny nemohou stát měsíce v garážích a čekat, až někdo přijede, a proto jsou využívány několika nejvyššími úředníky Kanceláře prezidenta republiky. Ti je mohu využívat ke služebním účelům. Samozřejmě s nimi ale nemohou jet na chalupu," řekl Špaček. 

Schvalovaní bodu návrhu na odvolaní Zdeňka Šarapatky z funkce radního Rady České televize | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy