Radní ČT Lipovská jela limuzínou s Ovčáčkem. Předávala mi svou knihu, tvrdí mluvčí

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 6. 2020 13:14
Nová členka Rady České televize Hana Lipovská se v úterý sešla na Pražském hradě s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Poté s ním odjela hradní limuzínou s řidičem. Lipovská už se za využití vozu placeného ze státních peněz omluvila. Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že Lipovská chtěla jemu a prezidentu Miloši Zemanovi předat svou novou knihu.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a členka Rady ČT Hana Lipovská
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a členka Rady ČT Hana Lipovská | Foto: Kamil Švec

Politolog a analytik České televize Kamil Švec v úterý kolem půl šesté odpolední na třetím nádvoří Pražského hradu vyfotografoval, jak nová členka Rady České televize Hana Lipovská nasedá do hradní limuzíny s řidičem společně s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. Vozidlem pak spolu odjeli. 

Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že se s Lipovskou sešel kvůli tomu, že jemu a prezidentu Zemanovi chtěla předat svou novou publikaci. "Vzhledem k tomu, že jsem právě v ten čas plánovaně odjížděl z kanceláře, nabídl jsem, že mi může publikaci předat po cestě vozem. Při této příležitosti jsem předal paní Lipovské dárek - papírový skládací Mariánský sloup," řekl Ovčáček. 

Lipovská již přiznala, že udělala hrubou chybu, když do limuzíny nasedla. "Využila jsem služeb automobilu organizace placené daňovými poplatníky ze státního rozpočtu. Ta chyba mě mrzí o to více, že jsem si jako členka Rady České televize měla uvědomit střet zájmů, do kterého jsem se v ten moment dostala, a do automobilu, který je financován ze státního rozpočtu, nikoli soukromý, vůbec nenastoupit," napsala na Facebook s tím, že už řeší způsob, jakým svou cestu uhradit. 

Chybou však podle ní nebylo to, že se setkala s mluvčím prezidenta. "Jsem přesvědčená, že ve svobodné, demokratické společnosti se může člověk setkávat s kýmkoli. A v tom budu pokračovat," uvedla. 

Kam jeli, mluvčí neupřesnil

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela s Lipovskou spojit, do vydání textu se jí to ale nepodařilo. Není to přitom poprvé, kdy byla Lipovská viděna s prezidentovým mluvčím. Po své nominaci na radní České televize a ještě před jejím zvolením neplánovaně zdokumentovali jejich setkání reportéři pořadu 168 hodin. Protože mluvčí reportérce dlouhodobě neodpovídal na položené dotazy, snažila se ho zeptat přímo při tomto setkání. Ovčáček však reagoval velmi podrážděně, zatímco Lipovská "nenápadně" šla dál. 

Pozornost to vyvolalo zejména z toho důvodu, že prezident Zeman je - podobně jako Lipovská před volbou - velkým kritikem České televize. Lipovská však tehdy tvrdila, že šlo pouze o soukromou schůzku a nesnažila se získat pro svou kandidaturu podporu Hradu. 

Kam Lipovská s Ovčáčkem odjela není zřejmé. Mluvčí na otázku Aktuálně.cz, kam limuzínou jel, odpověděl pouze stručně, že na "plánované setkání". Podrobnější informace i po doplňující otázce odmítl prozradit.

Podle bývalého šéfa hradního protokolu za prezidenta Václava Klause a Miloše Zemana Jindřicha Forejta a dlouholetého mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka není neobvyklé, že prezidentův mluvčí využívá hradní limuzíny s řidičem.

"Několik nejvyšších úředníků a nejbližších spolupracovníků prezidenta má nárok na využití vozů, které jsou primárně určeny pro reprezentativní účely. Zahraniční návštěvy tu ale nejsou každodenně. Limuzíny nemohou stát měsíce v garážích a čekat, až někdo přijede, a proto jsou využívány několika nejvyššími úředníky Kanceláře prezidenta republiky. Ti je mohu využívat ke služebním účelům. Samozřejmě s nimi ale nemohou jet na chalupu," řekl Špaček. 

Schvalovaní bodu návrhu na odvolaní Zdeňka Šarapatky z funkce radního Rady České televize | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy