Praha - Recyklace vysloužilých televizorů v Česku zatím ušetřily suroviny, které jsou těžší než Eiffelova věž.
Vyplývá to z unikátní studie životního cyklu, který si nechala vypracovat nezisková společnost Asekol, organizující v zemi sběr a recyklaci starých elektrospotřebičů.
S tříděním televizí a opětovným využitým cenných surovin se v Česku začalo před pěti lety. Za tu dobu se recyklovalo celkem 1 302 222 televizí, což v přepočtu znamená úsporu 12 621 tun kovů a dalších surovin.
"Třídění a recyklace jsou obecně považovány za činnosti příznivé pro životní prostředí. Nyní jsme schopni přínos zpětného odběru vyčíslit konkrétně. Díky sběru a recyklaci elektrozařízení se významně uspoří suroviny, energie a sníží se emise skleníkových plynů," řekl Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol.
Recyklace se jednoznačně vyplatí
Společnost Asekol patří mezi první v Evropě, který se podrobnou analýzu označovanou zkratkou LCA (Life Cycle Assessment) nechal připravit.
Cílem bylo zjistit, do jaké míry je zpětný odběr televizí a počítačových monitorů pro životní prostředí prospěšný a zda například není zapotřebí na rozmontování přístrojů příliš mnoho energie.
"Výsledná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech," řekla Marie Tiché ze společnosti MT Konzult, která analýzu vypracovala.
Jedna televize jako 22 kilometrů autem
Studie například zjistila, že recyklace jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení.
Kolik ušetří televize
- Nebezpečné odpady: 163 kg
- Ropa: 2,89 litrů
- Uhlí: 4,38 kg
- Skleníkové emise: 44 kg
- Odpadní vody: 744 litrů
- Elektřina: 162,39 kWh
- Suroviny: 9,73 kg
Ušetří rovněž ropu, kterou by osobní automobil s průměrnou spotřebou spálil za 22 kilometrů jízdy nebo zabrání vzniku odpadní vody z deseti sprchování.
Uspořil se proud pro jeden kraj
Sběr a recyklace televizí a monitorů v Česku za pět let uspořil 298 276 megawatthodin proudu, což například odpovídá roční spotřebě domácností v Královéhradeckém kraji.
S 7690 tuny uhlí, které se recyklací uspořily, by parní lokomotiva pětkrát objela celou zeměkouli. Ušetřených téměř 1,5 milionů kubíků vody se rovná denní spotřebě obyvatel Brna. Snížením emisí skleníkových plynů o 79 722 tun odpovídá roční produkci 40 tisíc osobních aut.