10 let od razie na Úřadu vlády. Padl jediný trest, miliony odškodnění a vrácené zlato

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 13. 6. 2023 16:20
Na den přesně před deseti lety zasáhli příslušníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády. Dodnes jde o největší policejní operaci v nejvyšších patrech české politiky. V důsledku razie padla vláda Petra Nečase (ODS) a otevřel se prostor novým stranám včetně nejvýraznějšího hnutí ANO. Aktuálně.cz přináší přehled, jak jednotlivé linie nejvýraznější kauzy po roce 1989 dopadly.

"Zapojeno bylo kolem čtyř set policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dalších jednotek. Proběhlo 31 domovních a nebytových prohlídek. Bylo zajištěno 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata a dokumenty pro další vyšetřování," prohlásil na tiskové konferenci ředitel útvaru Robert Šlachta. 

Byl pátek 14. června 2013, den po zásahu. Šlachta seděl vedle olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana a jeho klíčových spolupracovníků Pavla Komára a Petra Šeredy. Ředitel útvaru poprvé oficiálně vysvětloval, co zásahu předcházelo, v čem spočívá jeho podstata a jak je případ závažný.

"Na začátku jsme prověřovali organizovanou zločineckou skupinu, která podle našich informací fungovala na základě klientelistických vazeb. Cílem vazeb byl neúměrný zisk, měl tam být i podíl vlivu ve státních a polostátních organizacích," popsal.

Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013.
Policie odváží materiály z kanceláře podnikatele Iva Rittiga během zásahu na Úřadu vlády 13. června 2013. | Foto: Profimedia.cz

Policejní akce znamenala značný politický otřes. Důvěru veřejnosti ztratily strany v čele s ODS, které působily v české politice od 90. let. Naopak se otevřela cesta novým subjektům, zejména hnutí ANO Andreje Babiše a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Čtyři dny po zásahu podal premiér Petr Nečas (ODS) demisi a s ním padla celá vláda. Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem ekonoma Jiřího Rusnoka. Jeho úřednická vláda řídila zemi bez důvěry sněmovny do ledna 2014. Z předčasných voleb vzešla vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. Ministrem financí se stal Andrej Babiš.

Bývalí zpravodajci Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník (zleva).
Bývalí zpravodajci Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník (zleva). | Foto: Ludvík Hradilek

Nečas, Nagyová a Vojenské zpravodajství

Jediný pravomocný odsuzující rozsudek přímo související se zásahem na Úřady vlády zazněl v březnu 2019. Městský soud v Praze rozdal tresty v nejvýraznější větvi případu, jímž bylo zneužití Vojenského zpravodajství. Tehdejší vedoucí sekretariátu Petra Nečase Jana Nagyová úkolovala vedení služby, aby sledovalo jeho tehdejší manželku Radku. Po vypuknutí kauzy se Nečas rozvedl a Nagyovou si vzal.

Už předtím spolu udržovali milenecký poměr. Nagyová chtěla sledováním premiérovy ženy získat informace, kterými by Nečase dotlačila k rozvodu. Operaci domlouvala s nejvyššími představiteli Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, uvnitř služby potřebné kroky ke sledování zajišťoval důstojník Jan Pohůnek.

"V podmínkách demokratického právního státu není možné, aby ozbrojené složky a tajné služby státu bez řádného zákonného procesu plnily příkazy jakkoliv vysoce postavených politických činitelů, natož pak osob, které takovými vysoce postavenými politickými činiteli nejsou, ač je mohou z různých důvodů fakticky ovládat," konstatoval dokonce Ústavní soud.

Nečasová za organizátorství dostala tři roky s podmíněným odkladem na pět let a desetiletý zákaz činnosti ve státní správě. Páleník odešel s podmínkou dva a půl roku s odkladem na čtyři léta a zákazem služby v bezpečnostních sborech na osm roků. Kovanda dostal zákaz působit v bezpečnostních sborech po dobu sedmi let a dva roky podmíněně se zkušební lhůtou čtyř let.

Důstojníku Pohůnkovi vyměřil soud 20 měsíců podmíněně s odkladem na dva a půl roku a zákaz služby v bezpečnostních sborech na šest let. Bývalý zpravodajci už mají podmínku za sebou, zůstává jim zákaz činnosti. Nečasové udělil letos v lednu tehdejší prezident Miloš Zeman milost, prominul jí zbývající necelý rok a čtvrt zkušební lhůty.

 

Právě se děje

Další zprávy