Řápková si přilepšila v dozorčích radách o půl milionu

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 7. 2009 21:10
Kontroverzní primátorka zasedá v radě ČSA a Středočeských vodáren
Primátorka Řápková stíhá dozorčí rady i podnikání
Primátorka Řápková stíhá dozorčí rady i podnikání | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Starostka Chomutova Ivana Řápková a dvojka ODS v Ústeckém kraji do parlamentních voleb si podle oznámení o majetku za loňský rok vydělala k primátorskému platu navíc přes 1, 2 milionu korun.

Přičemž 548 tisíc získala díky členství v dozorčích radách dvou silných podniků. Řápková zasedá v dozorčí radě státního podniku České aerolinie a je místopředsedkyní dozorčí rady Středočeských vodáren.

Dalších více než 680 tisíc si Řápková stihla při své práci primátorky vydělat ještě soukromou praxí daňové a účetní poradkyně.

"Není to pro mě problém zvládat," říká primátorka Řápková. "Ale uvidím, jak náročná bude předvolební kampaň. Možná budu muset uzpůsobit svoji pracovní vytíženost, abych měla čas na rodinu."

Jde o tisícikoruny

Podle vyjádření ministerstva financí, pod které České aerolinie spadají, jmenoval Řápkovou do dozorčí rady resort dopravy.

"Formálně jsme ji sice jmenovali my, ale návrh přišel od tehdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Do ČSA přivedl Řápkovou bývalý ministr Řebíček
Do ČSA přivedl Řápkovou bývalý ministr Řebíček | Foto: Aktuálně.cz

Řápková ve funkci, kterou zastává od listopadu 2006, zůstává i poté, co její stranický a regionální kolega Řebíček na ministerstvu skončil.

Chomutovská primátorka je v radě ČSA zároveň členkou výboru pro personální záležitosti a odměňování.

Z jejího oznámení o majetku, které musela podat na základě zákona o střetu zájmů, však není zřejmé, kolik z částky 548 tisíc korun získala od ČSA a kolik od Středočeských vodáren.

Odměny za členství v dozorčích radách totiž uvedla souhrnně za obě společnosti dohromady.

"Jsem vázána mlčenlivostí," říká primátorka. "Ale obecně mohu říci, že v jedné společnosti jde o tisícikoruny."

Osmkrát do roka

Výši měsíčních odměn lze dovodit pouze u ČSA, a to pouze za loňský půlrok. Ze zápisu valné hromady totiž vyplývá, že členové dozorčí rady si od loňského července připisují odměny 50 tisíc korun měsíčně.

Dozorčí rada se podle mluvčí ČSA Hany Hejskové sešla během loňského roku osmkrát. Třikrát proběhly valné hromady.

Jakou odměnu pobírá Řápková za místopředsednickou funkci v dozorčí radě Středočeských vodáren a jak často se rada schází, zjistit nelze. Společnost tyto informace tají.

"Nezveřejňujeme informace o odměnách, ani o tom, jak často se schází," říká mluvčí jednoho z akcionářů Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová. "Nejsem oprávněna ty informace podat. Rada vykonává v souladu se zákonem kontrolní činnost, členové jsou odměňováni. Odměny schvaluje valná hromada."

Řápková byla do dozorčí rady jmenována jako zástupce jednoho z akcionářů - města Chomutov.

Chomutovské exekuce

Ivana Řápková stojí ve vedení města Chomutova už sedm let, od roku 2006, kdy se Chomutov stal statutárním městem, zastává post primátorky. Nyní je dvojkou na kandidátce ODS v Ústeckém kraji do parlamentních voleb.

Do povědomí se dostala především kvůli kontroverznímu postoji k Romům a zavedením exekucí sociálních dávek, které Krajský soud v Ústí nad Labem označil za nezákonné.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy