Slováci o kauze Ransdorf: Skupina se pokusila o převod stamilionů eur s falešnými doklady

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2015 15:52
Poslance Evropského parlamentu Miloslava Ransdorfa (KSČM) švýcarská policie propustila až v sobotu dopoledne. Nyní je na cestě do České republiky, uvedla vedoucí jeho kanceláře. Po návratu se prý k celé záležitosti vyjádří na facebooku. Podle slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka se čtveřice lidí zadržených ve Švýcarsku se pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.
Miloslav Ransdorf.
Miloslav Ransdorf. | Foto: DVTV

Praha - Čtveřice lidí zadržených ve Švýcarsku se pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Novinářům to v sobotu řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Dva ze tří zadržených Slováků, jakož i europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) byli podle něj mezitím propuštěni, oproti původním informací se tak ale stalo až v sobotu dopoledne.

"Skupina čtyř mužů předložila curyšské bance dokumenty, které měly znamenat převod většího množství peněz na úrovni stovek milionů eur. Doklady byly ze strany banky odhaleny, že neodpovídaly skutečnostem. Následně byla přivolána policie, která všechny osoby zatkla," řekl Kaliňák, podle kterého slovenská policie poskytla svým švýcarským kolegům požadované informace.

Kaliňák neuvedl, zda švýcarské úřady někoho ze zmiňované skupiny obvinily. "Nevím, zda je vůči nim vedeno řízení nebo nikoliv," řekl slovenský ministr. Dodal, že nemá informace o účtu, z něhož prý chtěli muži převést vysokou částku.

Ransdorf: Nešlo o výběr peněz

Ransdorf se podle vedoucí jeho kanceláře Heleny Suché vydal v sobotu dopoledne autem do České republiky, kam by měl z Curychu dorazit během večera nebo v noci. Po návratu chce veškeré informace o případu zveřejnit na svém facebooku. Do té doby prý nebude s nikým komunikovat, neboť sedí za volantem.

Asistence zatím pouze sdělil, že žádný účet v curyšské bance na své jméno nikdy neměl. "Řekl také, že nešlo o žádný výběr peněz," řekla Suchá webu týdeníku Respekt.

Informaci o tom, že Ransdorfa propustili v pátek večer, zveřejnilo české ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Michaela Lagronová řekla, že informaci získalo od švýcarské strany přes české velvyslanectví. Český velvyslanec ve Švýcarsku ji v sobotu ujistil, že Ransdorf byl oficiálně opravdu propuštěn už v pátek, ale pak zřejmě následovaly "nějaké administrativní procedury".

Suchá je zřejmě prvním člověkem, kterého Ransdorf kontaktoval. Dosud marně na jeho vyjádření čekají kolegové z vedení KSČM, kterým se zatím neozval, ačkoli předseda KSČM Vojtěch Filip mu od pátečního odpoledne opakovaně volal a posílal SMS zprávy.

KSČM v sobotu vydala prohlášení, podle něhož nebude případ komentovat do doby, než europoslanec vše vysvětlí a strana bude znát i vyjádření orgánů činných v trestním řízení.

Falešný účet na twitteru

Zatímco facebookový účet poslanec má a používá již delší dobu, někdo v pátek založil falešný twitterový profil na Ransdorfovo jméno a zveřejňoval na něm prohlášení, která přebírala i některá média. Později jeho autor přiznal, že není pravý.

Ransdorfovi kolegové tento zdroj už dříve zpochybnili s poukazem na to, že Ransdorf tuto sociální síť nevyužíval. "Pochybuji, že první, co by udělal po propuštění, by bylo, že si založí účet na twitteru," řekla europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

Také Suchá uvedla, že ještě v pátek Ransdorf žádný twitterový účet neměl. V sobotu ráno se pak na údajném profilu objevil vzkaz, že jde o falešný účet.

"Základním principem žurnalistiky je ověření informací ze dvou zdrojů... Tohle je samozřejmě FAKE profil," přidal v sobotu další tweet autor falešného účtu.

Dva ze zadržených už měli problémy se zákonem

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa společně se třemi Slováky kvůli údajnému pokusu o finanční podvod. Dva z nich byli mezitím propuštěni na svobodu, o posledním zadržovaném by mělo být rozhodnuto v neděli nebo v pondělí.

Ministr vnitra Kaliňák v sobotu řekl, že dva ze zadržených Slováků byli v minulosti potrestání v souvislosti s daňovými úniky a s podvodem. Podle listu Denník N dva zadržení podnikají ve společnosti IPN Invest, v jejíž dozorčí radě je také bratislavský právník Peter Kubík.

"Nemám vůbec žádné povědomí o ničem, co by je nebo jednoho z nich mohlo spojovat s nějakou transakcí typu, který se zmiňuje v médiích v souvislosti se zadržením tří Slováků ve Švýcarsku," uvedl Kubík.

Slovenská média už dříve informovala, že transakce ve švýcarské bance se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy