Komunista Ransdorf spolupracuje s nacionalisty od Le Penové

Marie Bastlová
19. 3. 2015 19:15
Nová iniciativa chce oficiálně podporovat mír v Evropě, její členové ale spíše dlouhodobě hájí ruské zájmy v konfliktu na Ukrajině.
Miroslav Ransdorf
Miroslav Ransdorf | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf navázal spolupráci s nacionalisty z francouzské ultrapravicové strany Národní fronta. Spolu s jedním z jejich hlavních ideologů, europoslancem Jean-Lucem Schaffhauserem, totiž začal chystat novou iniciativu, která má oficiálně ve štítu podporu míru a jednoty v Evropě. Stoupenci iniciativy ale spíš než mír v Evropě dlouhodobě hájí ruské zájmy v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině.

Ransdorf měl se Schaffhauserem minulou středu ve Štrasburku na tiskové konferenci vznik iniciativy přímo vysvětlovat. Komunista ale nakonec nedorazil.

“Je to pravda. Na tiskovou konferenci jsem měl jít, ale nakonec nešel. Měli tam být zástupci všech stran, kteří se na naší iniciativě podílí, ale pan Schaffhauser uvedl na pozvánku jen mě a kolegyni Tatianu Ždanoka,” brání se Ransdorf.

To byl i důvod, proč na setkání nedorazil. Ačkoli společný projekt běží, Ransdorf se spojování s francouzským radikálním politikem brání. Schaffhauser totiž patří mezi nejvlivnější představitele partaje, která loni v květnu pod vedením Marine Le Penové dostala silné zastoupení do Evropského parlamentu. A mimochodem Ransdorf tehdy Národní frontu a jí podobné strany z jiných evropských zemí označil za fašizoidní a radikální pravici.

Mírová akce pro Rusko

“Tohle nemá s panem Schaffhauserem osobně nic společného, s extrémní pravicí se rozhodně nespojuji. Je to iniciativa, za jejíž myšlenkou stojím. Přece na míru a jednotě Evropy není nic špatného, jde o to, zabránit válce v Evropě,” říká Ransdorf. “A navíc, on ani není člen Národní fronty,” zdůrazňuje europoslanec.

Údajná mírová akce by podle všeho měla zastřešit proruskou politiku jejích členů. Ta jde opačným směrem, než jaká jsou oficiální stanoviska evropských lídrů. Prvním výsledkem iniciativy má být konference v Doněcku, který ovládají proruští separatisté, letos v květnu.

Schaffhauser se už na podzim účastnil jako pozorovatel voleb v Doněcké a Luhanské lidové republice, označil je za legitimní a férové. Představitelé Ukrajiny přitom povstalecké volby odmítli jako "frašku", Evropská unie je zhodnotila jako překážku pro mírový proces. Naopak Rusko výsledky respektovalo. Le Penová a spol. mají k Putinovu Rusku blízko i jinak - loni si od Kremlu blízké První česko-ruské banky půjčili několik milionů eur.

Podpora z Litvy

Podobně silně proruský postoj hájí i Litevská europoslankyně Tatiana Ždanoka, která se na iniciativě také podílí. Ta před nedávnem prosazovala, aby se ruština stala úředním jazykem Lotyšska, a pokud by to bylo možné, i dalším z úředních jazyků celé Evropské unie.

Miroslav Ransdorf na sebe v poslední době upozornil například tím, že prohlásil, že u města Debalceve, kde se vedly tuhé boje mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty, bojovalo na ukrajinské straně několik tisíc mužů z armád NATO. Žádné důkazy pro to ale nepředložil, naopak si za to vyslechl silnou kritiku.

Jeho případ není jediným pokusem tuzemských politiků o sblížení se s Národní frontou. Už na podzim se totiž se stejnou stranou spojil bývalý poslanec Jiří Janeček. Ten nedávno vystoupil z ODS, založil vlastní Občanskou konzervativní stranu a právě ta se údajně stala jediným oficiálním českým partnerem Národní fronty. O spolupráci s Národní frontou se před několika týdny pokoušeli i poslanci hnutí Úsvit, a to těsně poté, co z čela hnutí sesadili Tomia Okamuru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 1 hodinou

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy