Komunista Ransdorf byl propuštěn. Se třemi Slováky chtěl ve Švýcarsku vybrat 350 milionů eur

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2015 22:38
Český europoslanec Miloslav Ransdorf byl společně se třemi Slováky zadržen, když se v bance v Curychu snažil vybrat 350 milionů eur (v přepočtu 9,45 miliardy korun). Následně byl Ransdorf propuštěn spolu se dvěma Slováky, neboť nesplňovali důvody pro zadržení ve Švýcarsku. Skupina byla zatčena za majetkové trestné činy.
Miloslav Ransdorf.
Miloslav Ransdorf. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Švýcarská policie zadržela českého europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa, sdělil mluvčí curyšské policie Marco Cortesi. Spolu s Ransdorfem byli zadrženi tři Slováci, v případu jde o pokus o finanční podvod. Na kauzu upozornil týdeník Respekt. Podle mluvčího slovenského ministerstva vnitra Ivana Netíka chtěla čtveřice vybrat z banky 350 milionů eur (9,45 miliardy Kč) s falešnými doklady. V pátek byl Ransdorf propuštěn na svobodu, sdělila redakci Aktuálně.cz mluvčí curyšského státního zastupitelství Corrine Bouvardová.

"Čtyři lidé byli zatčeni za majetkové trestné činy. Tři lidé včetně pana Ransdorfa byli následně propuštěni, protože nesplňovali důvody pro zadržení ve Švýcarsku. V případě čtvrtého se na rozhodnutí stále čeká," informovala Aktuálně.cz Bouvardová.

Ransdorfovo propuštění potvrdil šéf komunistů Vojtěch Filip. Předpokládá, že se Ransdorf vrátí do Česka. Řekl, že s Ransdorfem po propuštění zatím nemluvil. Už odpoledne Filip řekl, že Ransdorf bude podle informací, které získal prostřednictvím českého zastupitelského úřadu ve Švýcarsku, vyšetřován na svobodě. Podrobnosti o případu zatím neměl.

Podle zjištění slovenského Denníku N. přišla 3. prosince skupina do banky v Curychu a na základě soudních dokumentů chtěla vybrat 350 milionů eur. V bance sice existuje účet na jméno Ransdorf, nesedělo ale datum narození.

Banka odmítla transakci provést a muži se údajně začali chovat agresivně. Na to banka zavolala policii.

Podle informací slovenského deníku jsou všichni tři Slováci bílí koně. Jde o Attilu D., Juraje H. a Petra G., nejmladšímu z nich by mělo být 53 let. Server dennikn.cz napsal, že jména dvou z nich podle obchodního rejstříku figurují v jedné investiční firmě spolu s právníkem Peterem Kubíkem. Stejně se podle serveru jmenuje známý bratislavský právník, který vlastní pohledávku vůči městu Martin a figuroval v několika konkurzních řízeních.

"Tři slovenští občané byli zadrženi společně s českým europoslancem Ransdorfem poté, co se pokusili vybrat 350 milionů eur ve švýcarské bance s falešnými průkazy totožnosti," řekl mluvčí Netík agentuře Reuters. 

Imunita ve Švýcarsku neplatí

Podle českého ministerstva zahraničí se na Ransdorfa ve Švýcarsku imunita poslance Evropského parlamentu nevztahuje. Imunita platí jen v členských zemích EU.

Imunita poslance Evropského parlamentu

Dle Protokolu o výsadách a imunitách Evropské unie jsou europoslanci chráněni imunitou při zasedání Evropského parlamentu, na území vlastního státu a na území všech ostatních členských států unie nemohou být zadrženi ani soudně stíháni. Jsou rovněž chráněni imunitou při cestě na zasedání Evropského parlamentu a při návratu z něj. V případě přistižení při činu se imunity nelze dovolávat, Evropský parlament má právo svého člena imunity zbavit.

Imunita europoslanců platí pouze pro politické aktivity spojené s jejich mandátem, sdělil mluvčí Evropského parlamentu Jaume Duch-Guillot. "V tomto konkrétním případě, pokud by to byl ´zjevný trestný čin´, je obtížné si představit, že by mohl být chráněn imunitou," dodal. Zdůraznil ale, že je to věc švýcarského žalobce

Nepomohl by ani diplomatický pas

Ani kdyby měl politik diplomatický pas, není to důvod, aby nebyl zadržován. "Diplomatický pas přispívá pouze k tomu, že, když někam letíte, tak vás mohou rychleji odbavit, nebo nepotřebujete do jistých zemí víza, ale neopravňuje vás k tomu, že můžete páchat trestnou činnost nebo, že by vás nemohla zadržet policie nebo, že nemůžete být dán do vazby," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Zda má Ransdorf diplomatický pas, zatím neví.

Cesta byla soukromá, říkají komunisté

Podle Filipa byl europoslanec ve Švýcarsku soukromě. "Se soukromými cestami pana Ransdorfa nemá KSČM nic společného. A toto byla opravdu soukromá cesta pana europoslance a KSČM s tím nemá opravdu nic společného," dodal.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková pouze uvedla, že tuzemská policie spolupracuje se švýcarskou stranou ohledně pokusu o podvod, na kterém se měl podílet český občan.

Kromě politiky se Ransdorfovo jméno v médiích objevovalo kvůli milionovým dluhům, které mu vznikly z půjčky na stavbu vily. Byla na něj uvalena exekuce a hrozila mu dražba jak vily, tak i bytu. V roce 2013 prý závazky po deseti letech splatil.

V roce 2013 měl Ransdorf incident s nizozemským televizním reportérem, kterého slovně i fyzicky napadl poté, co jej novinář obvinil z údajně klamavého vykazování přítomnosti v Evropském parlamentu. Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek a poškozený v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí. Dvaašedesátiletý filozof a bývalý poslanec českého parlament měl v minulosti problémy se zákonem také kvůli dopravním nehodám.

Komunista je hlásnou troubou ruské propagandy, říká bývalý ministr obrany Vondra. Europoslanec Ransdorf přesto nechce prozradit své zdroje a dodává, že osobně vojáky ze zemí NATO na Ukrajině neviděl. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy