Ralsko ovládli separatisté, výsadkáři útočí. Podívejte se na fotoreportáž

Ralsko ovládli separatisté, výsadkáři útočí. Podívejte se na fotoreportáž
Jsme na vojenské základně v Chrudimi, na níž se už ráno sešla jednotka výsadkářů ze 43. výsadkového praporu. Čekají na odjezd do Pardubic.
Tatry jsou tu. Ve třech vlnách postupně odváží všech 76 výsadkářů.
Ještě poslední šluk a jde se.
Chrudimští výsadkáři dnes v rámci cvičení Sky Soldier, pořádaného českou armádou spolu s americkou, seskočí současně ze dvou vládních letadel CASA nad Ralskem. To ale až za několik hodin, nejdříve musíme dojet na místo odletu.
Foto: Jakub Plíhal
"Nejde o žádnou rutinu, takhle se zbraněmi a vším vybavením skáčeme prvně po několika letech," říká kapitán Robert Šiška, zatímco čekáme na odvoz z chrudimské základny. Čeká nás cesta na pardubické letiště, z něhož se vzneseme ve dvou letounech CASA nad Ralsko. To je simulovaně v držení separatistů. Výsadkáři na ně zaútočí ze dvou letadel a dobývají jejich letiště. Akce je součástí cvičení Sky Soldier II - to je unikátní už tím, že se ho výsadkáři účastní v plné zbroji s americkými kolegy. Výjimečné je pak i povolení fotit přímo z paluby letadla při seskoku. Podívejte se, jak vše vypadá pohledem parašutistů.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy