Ralsko ovládli separatisté, výsadkáři útočí. Podívejte se na fotoreportáž

Ralsko ovládli separatisté, výsadkáři útočí. Podívejte se na fotoreportáž
Jsme na vojenské základně v Chrudimi, na níž se už ráno sešla jednotka výsadkářů ze 43. výsadkového praporu. Čekají na odjezd do Pardubic.
Tatry jsou tu. Ve třech vlnách postupně odváží všech 76 výsadkářů.
Ještě poslední šluk a jde se.
Chrudimští výsadkáři dnes v rámci cvičení Sky Soldier, pořádaného českou armádou spolu s americkou, seskočí současně ze dvou vládních letadel CASA nad Ralskem. To ale až za několik hodin, nejdříve musíme dojet na místo odletu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jan Gazdík Jakub Plíhal, Jan Gazdík
28. 9. 2016 18:00
"Nejde o žádnou rutinu, takhle se zbraněmi a vším vybavením skáčeme prvně po několika letech," říká kapitán Robert Šiška, zatímco čekáme na odvoz z chrudimské základny. Čeká nás cesta na pardubické letiště, z něhož se vzneseme ve dvou letounech CASA nad Ralsko. To je simulovaně v držení separatistů. Výsadkáři na ně zaútočí ze dvou letadel a dobývají jejich letiště. Akce je součástí cvičení Sky Soldier II - to je unikátní už tím, že se ho výsadkáři účastní v plné zbroji s americkými kolegy. Výjimečné je pak i povolení fotit přímo z paluby letadla při seskoku. Podívejte se, jak vše vypadá pohledem parašutistů.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy