Šámal: Do zpráv ČT nikdo nezasahuje, chováme se eticky

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
6. 11. 2013 14:24
Skupina redaktorů si stěžuje na ovlivňování zpravodajství v České televizi .
Petr Dvořák.
Petr Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal ve středu vystoupil před Radu ČT, aby jejím členům sdělil, že zásadně nesouhlasí s výtkami 23 svých podřízených.

"Odmítám zpochybňování nestrannosti zpravodajství České televize," řekl Šámal na obranu redakce i vedení zpravodajství ČT.

Na ovlivňování zpravodajství šéfredaktorem Petrem Mrzenou upozornilo minulý týden v dopise radě třiadvacet redaktorů ČT v čele s Danielou Drtinou a Adamem Komersem. Ovlivňování se podle signatářů dělo ve prospěch prezidenta Miloše Zemana nebo strany SPOZ.

Šámal svůj nesouhlasný názor doplnil písemným vyjádřením, v němž dvanáct připomínek, při nichž mělo dojít k porušení vyváženosti veřejnoprávního vysílání, bod po bodu komentuje.

"Nemyslím si, že by těchto dvanáct příkladů dokládalo zásahy do zpravodajství, které by byly v rozporu se zásadami ČT," dodal.

K případu prezidentovy virózy Šámal řekl, že to, z čeho je vedení zpravodajství obviňováno, nemůže být měřítkem diskuse ve zpravodajství. "Záběry vrávorajícího prezidenta nepovažuji za etické. Navíc uveřejněné záběry pořadu 168 hodin byly použity se souhlasem tvůrců pořadu," komentoval virózu Šámal.

Také v případě vnitřního sporu ČSSD prý podle Šámala Česká televize informovala vyváženě. "Prostor dostaly podle jeho slov obě strany," řekl.

Celé znění Šámalova vyjádření Česká televize zveřejní, uvedl na radě ředitel ČT Petr Dvořák. S takovým postupem souhlasí i předseda rady Milan Uhde.

"Jelikož jde o problém velmi vážný, byl bych rád, kdyby žádný dokument v této věci nezůstal interní a všechny materiály spatřily světlo veřejnosti," řekl Uhde.

Stížnost prošetří nezávislí odborníci

Podle generálního ředitele České televize celým sporem příliš cloumají vnitřní rozepře, aniž by se hlouběji analyzovaly výtky zaměstnanců-redaktorů.

Navrhl, aby se stížností 23 redaktorů ČT zabývala skupina odborníků, etický panel ČT a interní audit ČT. Skupina odborníků by přitom měla být složena z českých i zahraničních novinářů, akademiků a specialistů.

"Vytipované členy skupiny jsem již oslovil a jejich seznam by měl být zveřejněn v nejbližší době," řekl Dvořák.

"Chceme do této diskuse zapojit i náš etický panel. Chceme prověřit i některé postupy v našem zpravodajství, aby se ukázalo, že jsou správné," dodal Dvořák.

S takovým řešením souhlasí i předseda rady Milan Uhde. "Zatímco etický panel a interní audit je v režii generálního ředitele, právě kontrola nezávislých odborníků by do případu mohla vnést světlo," řekl.

Členové rady nemají na spor jednotný názor. Shodují se ale na tom, že prioritou rady je situaci v redakci uklidnit. "Měli bychom se vyvarovat extrémních reakcí," řekl člen rady Jaroslav Dědič.

"Jako rada bychom měli udělat usnesení, které bude vést k rychlému řešení této situace. Můžeme se dostat do bludného kruhu," doplnil ho radní Jiří Plesl.

PEN klub stížnost podpořil

Na dopis radě minulý týden reagovala další petice šesti desítek redaktorů, podle kterých zpravodajství ovlivňované není. Petici doplnil další dopis šestnácti redaktorů, kteří upřesnili, že podporují Šámala jako šéfa zpravodajství.

Redaktory, kteří si stěžovali na údajné zásahy do zpravodajství, v úterý podpořil Český filmový a televizní svaz, PEN klub a další organizace. Vyzvaly Radu ČT, ať se nespoléhá na audit zadaný Dvořákem a prověří věc sama.

 

Právě se děje

Další zprávy