Prošetřete situaci v ČT, apeluje odborná veřejnost

Domácí Domácí
5. 11. 2013 17:30
Pod dopis se podepsalo sdružení FITES, PEN klub a několik mediálně známých osobností.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Česká televize

Praha - Rada České televize dostala další dopis, který vyjadřuje znepokojení nad situací v České televizi a postoji generálního ředitele Petra Dvořáka.

V žádosti, kterou podepsala například sdružení FITES, PEN klub a osobnosti Hana Marvanová, Matěj Hollan či Vladimír Just, vyzývají, aby rada pořádně prověřila stížnost 23 redaktorů televize, kteří si minulý týden stěžovali na ovlivňování zpravodajství ČT ve prospěch Miloše Zemana a lidí kolem něj.

"Dopis 23 redaktorů zpravodajství ČT, který popisuje, jak dochází k manipulaci informacemi a cenzorským zásahům, je vážným signálem svědčícím o poškozování nezávislosti a důvěryhodnosti provozování veřejné služby Českou televizí," uvádí v dopise adresovaném Radě ČT.

Kritizují také označení stížnosti za anonymní, podle nich jde o jasně neseriózní přístup vzhledem k tomu, že garantem petice je předseda rady ČT Milan Uhde.

Signatáři dopisu se také domnívají, že vedení ČT mediálně zneužilo petici na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, kterou Česká televize v reakci na stížnost zveřejnila i s podpisy 61 redaktorů.

"Nevěříme také, že skutečnosti popsané redaktory odhalí auditorská firma objednaná osobami, které za tento stav přímo odpovídají," reagovali na Dvořákovo ohlášené vyšetřování zpravodajské redakce nezávislým a důvěryhodným auditorem.

V dopise také požadují řádné prošetření situace, neboť, dle jejich slov, jakékoliv zjednodušování ohrožuje demokratický systém v České republice.

Petici, ve které třiadvacet pracovníků vyjadřuje obavy o ohrožení nezávislosti a objektivity zpravodajství ve veřejnoprávní televizi, zaslali signatáři radě pro vysílání minulý týden ve čtvrtek. Podle nich ČT záměrně favorizovala politické seskupení SPOZ či prezidenta Miloše Zemana.

Stížnost bude jedním z bodů na středečním zasedání Rady České televize.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy