Původní vyšetřovatel požáru Mynářovy chaty byl podjatý, kancléř zná jeho i ředitele

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 23. 1. 2023 14:24
Kriminalisté nedokázali odhalit viníka, který zapálil srub vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Prověřování proto vloni v prosinci odložili. Aktuálně.cz odhalilo rozměr příběhu, o němž se dosud nevědělo. Prověřování po čase musel převzít jiný policejní útvar. Předchozí byl podjatý, protože se Mynář osobně zná s jeho vysoce postaveným důstojníkem.
Vratislav Mynář, vedoucí prezidentské kanceláře a člen fotbalového klubu klub TJ Osvětimany
Vratislav Mynář, vedoucí prezidentské kanceláře a člen fotbalového klubu klub TJ Osvětimany | Foto: ČTK

Vloni 29. března dvě hodiny po půlnoci vzplála Hospoda Na Srubu v Osvětimanech na Zlínsku, kde má Mynář rodinné zázemí a podniká. V dřevěné stavbě měl i byt. V prvopočátku se okolnostmi požáru zabývala policie v nedalekém Uherském Hradišti. Zpráva hasičů z místa následně upozornila, že objekt někdo podpálil úmyslně. Škoda dosáhla 25 milionů korun.

Po této analýze si případ převzal odbor obecné kriminality zlínské krajské policie, jenž má objasňování úmyslných trestných činů s tak vysokou škodou na starosti. Zlínští kriminalisté začali požár prověřovat jako zvlášť závažný zločin obecného ohrožení a zločin poškození cizí věci. Jak však zjistila redakce Aktuálně.cz, případu se krátce nato museli vzdát.

"Z důvodu podjatosti byla věc tomuto policejnímu orgánu odňata a byla přikázána k provádění dalších úkonů trestního řízení policejnímu orgánu obecné kriminality Krajského ředitelství Jihomoravského kraje," stojí v policejním usnesení, jež Aktuálně.cz získalo.

Vazba na ředitele a šéfa odboru

"Důvodem podjatosti měla být osobní znalost jednoho vedoucího funkcionáře Krajského ředitelství policie Zlínského kraje s poškozeným," sdělil k tomu Aktuálně.cz vedoucí jihomoravských žalobců Jan Sladký. Jinými slovy Mynář se zná s vysoce postaveným zlínským policistou, kterému vyšetřovatelé podléhali.

Kvůli tomu museli případ postoupit do Brna, aby nebyla ohrožena nezávislost prověřování kauzy. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky má osobní vazbu přímo na ředitele zlínské krajské policie Jaromíra Tkadlečka. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Simona Kyšnerová.

V Osvětimanech na Uherskohradišťsku shořela v noci na 29. března 2022 hospoda Na Srubu vlastněná firmou hradního kancléře Vratislava Mynáře.
V Osvětimanech na Uherskohradišťsku shořela v noci na 29. března 2022 hospoda Na Srubu vlastněná firmou hradního kancléře Vratislava Mynáře. | Foto: ČTK

"S vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislavem
Mynářem společensky zná. Za osm a půl roku, co je krajský ředitel ve své funkci, se setkali asi dvakrát nebo třikrát, a to při různých služebních a společenských příležitostech," uvedla mluvčí zlínské krajské policie. 

Deník N v pondělí po poledni uvedl, že Mynář se znal také přímo s šéfem zmíněného odboru obecné kriminality Petrem Petrželkou. Dříve u někdejšího policejního prezidenta Jana Švejdara plédoval pro to, aby Petrželka vystřídal Tkadlečka ve funkci ředitele. Švejdar mu nevyhověl. Petrželka svou podjatost nahlásil, objasňování kauzy proto zamířilo právě do Brna.

"Záleží na Mynářově integritě"

Známost Mynáře se dvěma představiteli zlínské krajské policie zapadá do jeho snahy pěstovat nadstandardní vztahy s lidmi z bezpečnostních a justičních složek. Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji v říjnu 2016 se Mynář seznámil s vyšetřovatelem tamní policie Martinem Balážem. Za dva a čtvrt roku se stal Baláž ředitelem Útvaru na ochranu prezidenta republiky.

Podle vedoucího prezidentské kanceláře z posledního volebního období prezidenta Václava Havla Iva Mathého je nevyhnutelné, aby se klíčoví představitelé Hradu potkávali s policejními důstojníky. Ať už jde o setkání při oficiálních příležitostech nebo při řešení bezpečnosti hlavy státu například během jejích výjezdů po Česku.

"Je celá řada kontaktů, které nejsou služební povahy. Ale nejvíc záleží na osobní integritě daného člověka, v tomto případě pana Mynáře. Pokud má čisté svědomí, ať se s nimi potká třeba na fotbale. Ale pokud takové styky pěstuje pro svůj prospěch, už to je problematické," popsal Mathé.

Deník N loni v květnu upozornil, že Mynář žádal o schůzku šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka. Chtěl si mu stěžovat, jak se jeho lidé zabývají zničením zprávy BIS o ruském útoku na muniční sklady ve Vrběticích z roku 2014. Mazánek schůzku odmítl. Centrála zjišťovala, zda listinu na Hradě nečetl někdo nepovolaný. Hrad za její nezákonné zničení dostal od Národního archivu, do jehož gesce podobné záležitosti náleží, pokutu 60 tisíc korun.

Zasahování do rozhodování soudů

Týdeník Respekt už v lednu 2019 popsal Mynářovy vysoce nestandardní snahy zasahovat do rozhodování soudců v případech, jež se týkaly jeho zájmů nebo zájmu prezidenta Miloše Zemana. Obratem se kvůli tomu sešel justiční podvýbor Poslanecké sněmovny, kde promluvili dva soudci, které se snažil Mynář ovlivnit.

Ústavní soudce Vojtěch Šimíček potvrdil, jak ho roku 2015 vedoucí prezidentské kanceláře kontaktoval kvůli služebnímu zákonu. Prezident žádal jeho zrušení. Podal proti němu ústavní stížnost. Vadily mu v něm funkce politických náměstků. Ústavní proces měl však probíhat jen ve formální rovině podané stížnosti, nikoliv osobním angažmá Mynáře.

Šéf hradní kanceláře se snažil vlomit i do rozhodování Nejvyššího správního soudu, jenž měl na stole stížnost Plzeňské teplárenské. Podnik u nižší instance prohrál spor s ekology o to, že úřady při povolení jeho nové spalovny postupovaly nezákonně. Mynář poslal tehdejšímu předsedovi soudu Josefu Baxovi dopis, v němž psal o "značných ekonomických škodách firmy" kvůli neúspěchu u první instance.

Zmíněného jednání justičního podvýboru se účastnil i sám Mynář. Novinářům po jeho skončení přiznal, že kvůli služebnímu zákonu kontaktoval víc ústavních soudců než "jen" Vojtěcha Šimíčka. Jejich jména však neuvedl. "To, co se řekne na čtyři oči, se neprozrazuje," podotkl tehdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Pastrňák byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem měsíce ledna v NHL

Český hokejový kanonýr David Pastrňák z Bostonu byl zvolen druhou hvězdou měsíce ledna v NHL. Šestadvacetiletý odchovanec Havířova během něj stihl nasbírat ve 14 zápasech 21 bodů za 13 branek a osm asistencí. Druhým nejlepší hráčem byl Pastrnák vyhlášen v této sezoně už i za říjen.

V tradiční anketě za uplynulý měsíc jej předčil jen americký centr Jack Hughes z New Jersey. Třetí hvězdou se stal kanadský obránce Vince Dunn ze Seattlu. Nejlepším nováčkem byl za leden zvolen finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen z Buffala.

Pastrňák byl s 13 trefami spolu s Hughesem nejlepším střelem ledna a v produktivitě skončil s 21 body třetí. Dvakrát během úvodního měsíce roku 2023 předvedl čtyřbodové představení v zápase. Nejdříve 8. ledna pomohl k výhře v Anaheimu 7:1 hattrickem a asistencí, 24. ledna pak zařídil v Montrealu vítězství 4:2 gólem a třemi přihrávkami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy