Psal jsem kus Babišovy knihy, přiznal první podnikatel. Kandiduje za ANO, parlament chce zrychlit

Jiří Pšenička
27. 9. 2017 5:30
Kniha "O čem sním, když náhodou spím" neobsahuje jen vizionářské myšlenky Andreje Babiše. Podílelo se na ní mnoho lidí a mezi nimi také moravský podnikatel Jiří Konečný z firmy Elko EP, který napsal většinu kapitoly o chytrých městech. Konečný kandiduje na Zlínsku na pátém místě kandidátky, což by mu při dobrém výsledku hnutí mohlo vynést mandát. Konečný odmítá, že by skrze vysokou politiku chtěl pomoci své firmě k veřejným zakázkám.
Jiří Konečný z firmy Elko EP.
Jiří Konečný z firmy Elko EP. | Foto: ČTK

Praha - Nedávno publikovaná kniha "O čem sním, když náhodou spím" staví šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do pozice geniálního vizionáře. Nicméně i její údajný autor připustil, že měl k ruce celý tým spolupracovníků. Teď se poprvé jeden z nich k sepsání části knihy veřejně přiznává. Jde o podnikatele Jiřího Konečného z Holešova, majitele holdingu Elko EP.

"Kapitolu, která nese název Sen o chytrých městech, jsem z nějakých osmdesáti procent napsal já, zbytek někteří další kolegové z branže," uvedl Konečný v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Byznysmen, který dává práci 320 lidem a dosahuje obratu kolem tři čtvrtě miliardy korun, teď za Babišovo hnutí ANO kandiduje do parlamentu. Ve Zlínském kraji je na pátém místě kandidátky, které je vzhledem k současným preferencím (nad 30 procent) stále ještě volitelné.

Konečného rukopis je dobře rozpoznatelný třeba na straně 197 Babišovy knihy, kde šéf ANO píše o některých progresivních "smart cities" a dává za příklad i Zlín, kde funguje systém, jenž rozpozná zpoždění trolejbusů a podle toho upravuje signály na semaforech ve městě.

Konečný byl totiž letos 18. května u toho, když byl uvedený sofistikovaný řídící systém ve Zlíně veřejně prezentován, na akci měl i svůj vlastní diskusní příspěvek o chytrých budovách a chytrém osvětlení.

Jedna chytrá lavička nedělá smart city

Pokud byznysmen ze Zlínska ve volbách uspěje, chce se dle vlastních slov věnovat právě otázce budování chytrých měst a obecně digitalizaci země. Tedy oborům, v nichž podniká i jeho holešovská firma.

"Nelíbí se mi, když nějaký politik osadí někde jednu chytrou lavičku nebo jednu chytrou pouliční lampu a už to celé vydává za smart city. V tomto směru výrazně zaostáváme. Vzorem by nám měla být města, jako je Barcelona a Amsterodam, částečně i Vídeň. A stát jako celek by se měl nechat inspirovat Estonskem," soudí Konečný, který je šéfem Asociace chytrého bydlení a angažuje se i v organizaci Czech Smart City Cluster.

Svůj vstup do politiky prý konzultoval mimo jiné s Pavlem Juříčkem, majitelem skupiny Brano, který za ANO kandiduje na čtvrtém místě v Moravskoslezském kraji. Velmi dobře se zná i s Daliborem Dědkem z Jablotronu, jenž dříve oznámil kandidaturu za hnutí STAN, po pár týdnech si ji ale rozmyslel.

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Konečný, jehož podnik vyrábí široký sortiment elektrotechnických přístrojů, si nepřipouští, že by se mohl velice snadno dostat do střetu zájmů. "To se dá celkem jednoduše zjistit, vy novináři byste na to jistě přišli," soudí. Je prý smířen s tím, že bude vystaven tvrdé veřejné kontrole.

Na co zatím podle vlastních slov úplně psychicky připraven není, je "parlamentní žvanírna", jak debatám ve sněmovně hanlivě říká Babiš. Konečný ale věří, že celý legislativní proces lze "zrychlit a zefektivnit", i s pomocí digitalizace.

O veřejné zakázky mi nejde 

Moravský podnikatel, který už dnes jezdí téměř každý týden za byznysem do Prahy, odmítá tezi, že by si skrze vysokou politiku chtěl pomoci k veřejným zakázkám. Podotýká, že se na nich jeho výrobní firma podílí jen nepřímo, až v pomyslné druhé linii, jako subdodavatel elektrosoučástek.

Konečný už dokonce uvažoval o tom, že kdyby jeho politické angažmá vyvrcholilo i nějakou vládní funkcí, byl by prý ochoten svůj majetek převést do svěřenského fondu, jak to před několika měsíci se svým koncernem Agrofert udělal pod tlakem nového zákona i Babiš.

Za Babišovo hnutí je Konečný v Holešově zastupitelem, dříve byl i radním. Šéfovi ANO zůstává věrný navzdory tomu, že teď Babišovi vážně hrozí obvinění z podvodu kvůli přijetí padesátimilionové evropské dotace pro areál Čapí hnízdo.

"Je otázka, zda o tom všem vůbec pan Babiš věděl, zda to nemá na svědomí třeba některá z jeho podřízených. Každopádně by to nebylo poprvé, co někdo musel vracet evropské dotace," brání Babiše, jehož nazývá "nakopávačem", který je schopen jako beranidlo klestit cestu kupředu. V každé firmě je prý člověk Babišova naturelu vždycky požehnáním.

Podnikatel z Holešova ale připouští, že i v jeho nejbližším okolí nepanuje na Babiše jednotný názor. Spíše negativní postoj k němu má i Konečného otec, matka mu v zásadě fandí. "Lidé Babiše buď milují, nebo nenávidí. Přišli jsme teď i o klávesáka v naší kapele, který nevydýchal, že by měl hrát na závěrečném předvolebním mítinku hnutí ANO ve Zlíně," říká Konečný, který je kromě jiného i kytaristou ve "firemní" rockové formaci Elko Band.

Politiku prý nechce dělat za každou cenu, ale ve svém věku cítí, že teď ještě má možnost něco ve společnosti změnit. "Když zjistím, že to nemá smysl, tak od toho prostě půjdu pryč," nevidí Konečný problém z politického vlaku zase vystoupit.

 

Právě se děje

Další zprávy