Prymulu by mohl nahradit náměstek brněnské nemocnice Blatný, sešel se s Babišem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 10. 2020 21:24
Novým ministrem zdravotnictví by se mohl stát lékař a náměstek Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl komentovat žádná konkrétní jména, odpoledne se však sešel právě s Blatným, kterého přijal na Úřadu vlády.
Foto: ČTK

"Navrhl jsem panu prezidentovi nového kandidáta na ministra, přijme ho v úterý a doufám, že se mu bude líbit, protože je to člověk, který má ve zdravotnictví bohaté zkušenosti," uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Uvedl také, že novým adeptem je lékař, který má velkou odbornou praxi a zkušenosti ze zahraničí.

Premiér také uvedl, že Zemanovi již předložil životopis nového kandidáta, aby se mohl podrobněji seznámit s jeho kvalifikací. "Jsem přesvědčen, že nový kandidát splní jeho představy a že může zastávat tu funkci velmi kvalitně," konstatoval Babiš.

Informaci, že by Prymulovým nástupcem mohl být Blatný, přinesl server Lidovky.cz, podle kterého právě Blatného životopis Babiš Zemanovi v Lánech ukázal. Neoficiální informace, že novým ministrem by mohl být lékař z Brna, potvrdily také zdroje redakce Aktuálně.cz.

Setkání s Babišem

Tomu, že by se mohlo jednat o Blatného, nasvědčuje i schůzka, která proběhla mezi ním a premiérem. Babiš již dopoledne avizoval, že jeden z kandidátů je na cestě za ním. Odpoledne pak na Úřadu vlády přijal Jana Blatného, který důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře komentovat.

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. České televizi (ČT) ale řekl, že ji odmítl. Zdá se, že kandidátů bylo hned několik. Ve veřejném prostoru se spekulovalo rovněž o tom, že Prymulu by mohl nahradit exministr Miloslav Ludvík (ČSSD), který s podporou ANO neúspěšně kandidoval v říjnových volbách do Senátu. Ten podle ČT ale nabídku nedostal.

Podle serveru Seznam Zprávy dostal podobnou nabídku také Jaroslav Štěrba, šéf z Fakultní nemocnice Brno. "Takových nás bylo víc. Bavili jsme se nezávazně s panem premiérem. Chci ještě zůstat u medicíny v Brně. To mi dovoluje ponechat si ambulanci a částečný úvazek na klinice," řekl serveru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy