Arogance, papalášství, výsměch. Prymula porušil vlastní zákazy, ČSSD žádá rezignaci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2020 9:34
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl ve středu pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Uvedl to deník Blesk, který zveřejnil fotografie. Ministr uvedl, že je připraven rezignovat. K odstoupení ho vyzval i premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho náhradníka by rád představil ještě v pátek.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) při odchodu z vyšehradské restaurace.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) při odchodu z vyšehradské restaurace. | Foto: Blesk.cz

V restauraci byli podle serveru ve stejnou dobu i další lidé, včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Blesk upozornil také na to, že Prymula neměl při odchodu z podniku nasazenou roušku. Ministrovu reakci deník Aktuálně.cz zjišťuje, na otázky redakce zatím neodpověděl.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se ve čtvrtek ve sněmovně omluvil. Uvedl, že schůzka se uskutečnila ve středu a že jde o jeho chybu. S majitelem restaurace se, jak řekl, zná. S Prymulou probíral misi vojenských zdravotníků ze Spojených států.

"Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě," uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku "probrat věci u kafe".

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio’s ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr odešel okolo 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze.

Faltýnek z podniku vyšel ještě asi o hodinu později, uvedl Blesk. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou. Oba muži se bavili, ani jeden z nich neměl nasazenou roušku. Restaurace Rio’s na svém webu uvádí, že je kvůli nařízení vlády momentálně zavřená.

Výzvy k rezignaci ze všech stran

K rezignaci ministra zdravotnictví Prymulu kromě opozice vyzval i koaliční partner. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mluví o ztrátě důvěry.

Foto: Facebook Jana Hamáčka

K výzvě k rezignaci se přidal i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Naprostá arogance moci a papalášství v nejhorší možnou chvíli," napsal.

K vyvození osobní odpovědnosti vyzývá na sociálních sítích Prymulu i opozice. "Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci," napsal na Twitter předseda největší opoziční strany ODS Petr Fiala.

"Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně. Důvěra je základ. Bez ní se vládnout nedá. Rezignujte," uvedl na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podobně se vyjádřil také místopředseda starostů Petr Gazdík.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že by se Prymula měl omluvit a okamžitě odstoupit. "Okamžitě, prosím! To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat," napsal. Senátor Pavel Fischer (nezávislý) upozornil, že vláda by měla působit věrohodně a vzbuzovat důvěru. "Noční mejdan pánů Prymuly a Faltýnka v zakázaném místě působí jako velká provokace. Oba by měli v zájmu státu odstoupit ze všech svých funkcí," uvedl.

Restaurace v Česku musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k někomu jinému. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Prymula opakovaně na občany apeloval, aby nařízení dodržovali, jinak se epidemii koronaviru nepodaří zvládnout.

Video: Takto Roman Prymula mluvil o nelegální party v Praze:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se podivuje nad party v Praze | Video: Twitter/Roman Prymula
 

Právě se děje

Další zprávy