Další ústupek Schillerové. Hasičům přidala z rozpočtu 434 milionů na investice

ČTK ČTK
13. 8. 2019 16:52
Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet hasičů tak bude nově činit 11,31 miliardy korun. V úterý se na tom dohodla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o první dílčí úspěch jeho resortu ve vyjednávání o rozpočtu, chce v tom ale ještě pokračovat.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. | Foto: HZSČR

Z dohodnuté částky je 100 milionů korun určeno na pořízení výškové techniky a 200 milionů korun na stavbu a rekonstrukci budov. Kapitálové výdaje z celkového rozpočtu hasičů na příští rok budou 850 milionů korun a provozní výdaje 1,3 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí.

"Ministerstvo financí dohlédne na to, aby vyjednané prostředky na provoz a investice měli hasiči již od počátku roku 2020 a také v následujících letech. Na ministerstvu vnitra panuje taková praxe, že hasičský sbor dostane část peněz na začátku roku a posléze na konci se to různě dorovnává," uvedla Schillerová.

"S výsledky dnešního jednání jsem spokojen. Zejména bych chtěl ocenit, že finanční prostředky budou dlouhodobě dány, můžeme začít plánovat investice a od začátku roku s nimi již hospodařit," uvedl Ryba.

Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu s deficitem 40 miliard korun, pro ale hlasovali pouze ministři za ANO, nikoli za koaliční ČSSD. Ministři podle Schillerové poté vznesli požadavky na další dvě desítky miliard korun. Z toho zhruba 18 miliard korun žádali členové vlády za ČSSD, z toho 11 miliard ministryně práce Jana Maláčová. Hasiči spadají pod ministerstvo vnitra, které vede Hamáček.

"Jednání v první fázi probíhají na odborné úrovni. Generál Ryba šel jednat na ministerstvo financí s mým mandátem a jsem rád, že uspěl. Věřím, že podobně dopadnou i jednání s vedením policie, a věřím, že na jednání na úrovni ministrů dotáhneme do konce zbytek, tj. prostředky na digitalizaci a na platy příslušníků bezpečnostních sborů," napsal Hamáček.

Ministr vnitra také v úterý uvedl, že bude do rozpočtu ministerstva vnitra požadovat další peníze. Mimo jiné chce miliardu korun na nákup služebních vozidel pro policii, 1,1 miliardy na podporu vládního programu Digitální Česko a 600 milionů na kybernetickou bezpečnost.

Vyšší rozpočet i pro zemědělství, diplomacii a dopravu

Schillerová minulý týden jednala o úpravě rozpočtů také s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) a ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD).

S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu, s Kremlíkem na přidání pěti miliard do Státního fondu dopravní infrastruktury a s Petříčkem na navýšení o 253 milionů korun na provoz velvyslanectví a nástroje pro předcházení nelegální migraci.

 

Právě se děje

Další zprávy