První úspěch ČSSD. Ministerstvo zemědělství vyjednalo o miliardu vyšší rozpočet

ČTK ČTK
5. 8. 2019 15:10
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se dohodla s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) na rozpočtu jeho resortu pro příští rok. Ministerstvo tak oproti původnímu návrhu dostane navíc jednu miliardu korun. ČSSD původně žádala pro zemědělství ještě o půl miliardy víc.
Ministr zemědělství Miroslav Toman.
Ministr zemědělství Miroslav Toman. | Foto: Jakub Plíhal

Z miliardy půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství. Ministerstvo zemědělství tak bude hospodařit s rozpočtem z národních zdrojů ve výši 24 miliard, celkový rozpočet je pak naplánován na 55,9 miliardy korun, zhruba o 1,5 miliardy méně než letos.

V případě potřeby bude moci ministerstvo požádat o další peníze na řešení mimořádných událostí, zejména na boj proti kůrovcové kalamitě.

"Peníze, které jsme dnes vyjednali, chceme použít zejména na boj s kůrovcem a obnovu lesů po kalamitě. Část peněz půjde také do projektů, které mají zmírnit dopady sucha. Prioritou pro nás zůstává zajištění pitné vody pro obyvatele a bezpečnost potravin. I proto nadále odmítám snižovat výdaje pro naše dozorové orgány, ať už je to Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo Státní veterinární správa," uvedl ministr Toman.

Na národní zemědělské dotační tituly plánuje ministerstvo zemědělství stejný rozpočet jako v letošním roce, tedy 3,8 miliardy korun. Mimo řešení sucha, vodohospodářských projektů či situace v lesích půjdou peníze také do dohledu nad kvalitou potravin či na spolufinancování evropských projektů, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý v tiskové zprávě.

ČSSD považuje nynější návrh rozpočtu za nerealistický, kvůli chybějícím penězům v kapitolách ministerstev patřících sociální demokracii neodpovídá podle ní vládnímu programu. Předseda ČSSD Jan Hamáček to napsal v dopise premiéru Andreji Babišovi (ANO). Minulý týden špičky sociální demokracie oznámily, že jejich ministerstvům chybí přes 20 miliard korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje 11 miliard navíc, vnitro pět až šest miliard, zahraničí 1,5 miliardy a kultura přes 700 milionů. Babiš vzkázal už dříve ministrům koaličního partnera, že by měli šetřit. Schillerová varovala před prohloubením navrhovaného 40miliardového schodku na 62 miliard korun, což je podle ní nepřijatelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy