První školní den: Zeman popřál dětem zvědavost, Babiš házel na koš, Zaorálek chválil

První školní den: Zeman popřál dětem zvědavost, Babiš házel na koš, Zaorálek chválil
Miloš Zeman se svou ženou zahájil školní rok v Základní škole Slezská v Třinci na Frýdecko-Místecku. Dětem kladl na srdce, aby nečekaly, co objeví v učebnicích, ale samy se snažily hledat třeba na internetu.
Prezident řekl žákům, že jim nebude jako ostatní přát, aby se dobře učili, poslouchali rodiče a učitele. "To je všechno pravda. Já bych vám chtěl nadto popřát něco jiného. Chtěl bych vám popřát zvědavost. Zvědavost, která vlastně znamená schopnost se ptát," řekl Zeman.
Představitelé školy přivítali prezidenta s jeho doprovodem v tělocvičně, kde se vítání prvňáčků obvykle odehrávají. Jeho manželka Ivana Zemanová spolu s moravskoslezským policejním ředitelem Tomášem Kuželem rozdala dětem knížky policejních pohádek.
Na zahájení školního roku Střední policejní školy v pražských Hrdlořezích prváci skládají slavnostní slib žáka. Mnoho štěstí studentům popřál i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Foto: ČTK
Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
2. 9. 2019 14:40
Prezident zahájil školní rok v Základní škole Slezská v Třinci, Andrej Babiš se zase účastnil slavnostního otevření nové budovy školy v Rudné u Prahy. Miloš Zeman děti nabádal, aby nečekaly jen na to, co objeví v učebnicích. "Chtěl bych vám popřát zvědavost. Zvědavost, která vlastně znamená schopnost se ptát," řekl. Vítání školáků se zhostili také další politici - ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Naopak ministr školství Robert Plaga (ANO) doprovodil v Brně do první třídy svou dceru.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy